#44112 - on Stugknuten.com since 2026-09-10
 2 beds
 20
 830 - 1300 SEK/night

Rå naturhotell, Hassel

This accommodation is covered with S-certification for enhanced security

Stugknuten S-certification means that your landlord has chosen to provide you with as secure a transaction as possible. This accommodation must be paid for when you make your booking, but the rent is not actually paid out to your landlord until you have checked out. This extra security only applies if your booking and payment is made via Stugknuten.  
Read more here

Vedeldad bastu ingår!
Upplev lyxen av natur och enkelhet. Bara hundra meter från sjön, omgiven av träd ligger din stuga. En plats att bara koppla av eller umgås utan krav. Ta ett morgondopp i sjön eller sitt och mys framför kaminen. Vid sjön finns också en vedeldad bastu som ni får använda fritt. Det är en speciell upplevelse man inte vill missa.
Tivedens nationalpark med sin lättillgängliga och vilda natur är ett populärt utflyktsmål vi verkligen rekommenderar. Vi tipsar gärna om turer.

Stugan är byggd med naturen som inspiration. Virke från vår egen skog och med stora 100 år gamla fönster som ger dig känslan av att vara omgiven av det gröna. Stugan är utan el och har inte rinnande vatten. Här är det det enkla men bekväma som råder. Vedspisen ger både värme och härlig atmosfär. Det finns en modern fräsch torrtoalett och tvättfat.

Köket som du delar med två andra stugor är fullutrustat och här finns möjlighet att ladda mobilen. Duscha gör du i vår utedusch med varmvatten från köket eller badar i sjön. Eller så badar du i vedeldade bastun vid sjön. Den enda uppvärmning som finns i stugan är kaminen. Det gör att stugan inte är lika bekväm under kalla delen av året eftersom temperaturen kan sjunka när man inte eldar regelbundet.
Sängen är 160 cm bred och är nybäddad vid din ankomst.
Det finns en grillplats för ved där du kan laga mat över öppen eld.

Det går att åka kollektivtrafik hit! Det finns inga vanliga bussar men för samma pris som en bussbiljett (just nu 70 kr per person) kan man beställa en taxi från Laxå eller Degerfors tågstation till denna adress. Det går att resa helgfria vardagar 9-14.30 och 17.30-21.
Resan ringer man och bokar på vardagar 8-16.30.

Varmt välkomna hälsar
Magnus och Elin
Stugknuten
Seasons and price range

Price per night from 830 SEK

Price per night to 1300 SEK

15 sep-15 nov
Vardagar, söndagar 830 kr/natt
Fredag, lördag 920 kr/natt

Veckorabatt 10%

Städavgift på 250 kr tillkommer på alla bokningar
Stugknuten
Amenities
Information
  •  Barbeque facilities
  •  No smoking indoors
  •  Open fireplace
  •  Outdoor furniture
  •  Outdoor place (terrace etc)
 Kitchenware
  •  Cooking facilities – 3 cabins share a kitchen
  •  Freezer
 Bathroom facilities
  •  Sauna – Access to wood fired sauna is included.
 Nearby
  •  Bicycle rental
  •  Canoe rental – 2 sit on top kayaks, fishing kayaks
  •  Fishing – Fishing is only permitted from a boat (we rent out fishing kayaks)
  •  Outdoor swimming facilities (beach)
Additional information

A piece of advice to tenants when booking

Stugknuten
Stugknuten

If you would like to book or have any questions

Cottages for rent

Cottages wanted

About Stugknuten

Customer service (FAQ)
Manage cookies
Stugbasen

Other languages

Stugknuten in English

Stugknuten på Svenska

Stugknuten auf Deutsch

Stugknuten in het Nederlands

Stugknuten i Norsk

Stugknuten i Dansk

Contact

Stugknuten uthyrning AB (556681-5238)
KIVRA: 556681-5238
106 31 Stockholm
Sverige
info@stugknuten.com