#41641 - on Stugknuten.com since 2026-01-16
 6 + 4 beds
 90
 10000 SEK/week

Genuint lantligt panghus, norra Gotland!

This accommodation is covered with S-certification for enhanced security

Stugknuten S-certification means that your landlord has chosen to provide you with as secure a transaction as possible. This accommodation must be paid for when you make your booking, but the rent is not actually paid out to your landlord until you have checked out. This extra security only applies if your booking and payment is made via Stugknuten.  
Read more here

Vill du kisa mot solnedgången, spela kubb på den stora gräsmattan, ta cykeln till kalkdammarna i Smöjen och morgonpromenader längs dammiga grusvägar?

Välkommen till vår charmiga sommarstuga i Hellvi på norra Gotland, cirka 50 minuters bilfärd från Visby. Här bor du mitt i det gotländska kulturlandskapet, vackert beläget mellan öppna åkrar med få grannar och ett lugn som är svårt att slå.

Fastigheten består av flera byggnader på en stor tomt och passar perfekt för större sällskap, släkt eller flera familjer som vill semestra tillsammans. Totalt finns upp till 10 sovplatser, fördelade på två byggnader. (Vid önskemål om fler än 10 gäster, skicka ett meddelande så snackar vi ihop oss).

-> Huvudbyggnad i två våningar
- Fullt utrustat kök (ej diskmaskin) samt rymligt skafferi
- Mysigt allrum med stort matbord (plats för 8-10), liten soffgrupp och täljstenskamin.
- Toalett med rinnande vatten (ej dusch - här finns endast en mysig utedusch).
- På övervåningen finns fyra fasta sängplatser: en dubbelsäng (2x90cm) i eget rum och en våningssäng. Här finns även en bäddsoffa och gott om extra madrasser och plats att spela spel eller jobba i soffan.
- På bottenplan finns en dubbelsäng (140cm) i ett eget rum.

->Friggebodar
- En bod med fyra sovplatser (en dubbelsäng à 140 cm + våningssäng)
- En liten köksbod med kylskåp, kokplatta och diskho.

Läge & känsla
Lantligt, tyst och naturnära med utsikt över böljande åkrar. Boningshuset omges av en stor gräsmatta perfekt för kubb och barnlek. Här har du nära till bad i Smöjens kalkbrott eller på sandstranden vid S:t Olofsholm. Huset är en perfekt utgångspunkt för att upptäcka hela ön. Nära till Fårö, Blå lagunen och Furilden.

Det här boendet är inget för minimalisten – här blandas antikviteter, loppisfynd och små skatter i en varm och personlig mix som gör huset lika mysigt som minnesvärt. Här bor ni bekvämt men avslappnat, i ett hem som bjuder in till långfrukostar, kvällar med spel och samtal, och sköna dagar där tiden får gå lite långsammare. Huset passar perfekt för er som gillar ett boende med själ – och som tycker att det är kul när ett hem berättar en historia.

->Notera
Hyresgäster tar med sig egna lakan.
Hyresgäster ansvarar själv för städning.
Fastigheten har egen brunn och det råder vattenbrist på Gotland - hyresgäster förväntas därför hushålla med vattnet.
Huset har ingen diskmaskin.
Huset har ingen tvättmaskin.
Stugknuten
Seasons and price range

Price per week from 10000 SEK

Price per week to 10000 SEK

Price/month 30000 SEK

Stugknuten
Amenities
Information
  •  Mobile telephone coverage
  •  Open fireplace
  •  Outdoor furniture
 Kitchenware
  •  Cooking facilities – Spis, microvågsugn, kyl, frys, stort skafferi, (Ingen diskmaskin)
 Bathroom facilities
  •  Shower – Utedusch (Egen brunn så varsamt vattenbruk)
  •  WC
 Nearby
  •  Outdoor swimming facilities (beach) – 5km till havet och kalkdammar
Additional information

A piece of advice to tenants when booking

Stugknuten
Stugknuten

If you would like to book or have any questions

Cottages for rent

Cottages wanted

About Stugknuten

Other languages

Stugknuten in English

Stugknuten på Svenska

Stugknuten auf Deutsch

Stugknuten in het Nederlands

Stugknuten i Norsk

Stugknuten i Dansk

Contact

Stugknuten uthyrning AB (556681-5238)
KIVRA: 556681-5238
106 31 Stockholm
Sverige
info@stugknuten.com