Meny
Stugknuten
StartHyra stugaMina favoriterMina meddelandenMina bokningarHyr ut din stuga
#17945 - På Stugknuten.com sen 2015-04-22
 5 bäddar
 74
 4000 - 4500 kr/vecka
(9)

Stuga Södra Öland

Det här boendet har Stugknutens S-märkning

Stugknutens S-märkning innebär att din hyresvärd har valt att ge dig en så trygg affär som möjligt. Det här boendet betalas med kort i samband med bokning men hyran betalas inte ut till din hyresvärd förrän du har checkat ut. Denna trygghet gäller endast om bokning och betalning sker via Stugknutens system. Stugknuten tar varken boknings- eller serviceavgifter från dig som gäst.  
Läs mer här

Välkommen till den genuina radbyn Hulterstad. Här bor du mitt i världsarvet, granne med Alvaret och bara 1,5 km till Östersjön och dess strandängar.

Andra utflyktsmål: Havtornsgården samt Ateljé Oldergården i Triberga ca 2 km, Nordqvists Nötkött i Skärlöv ca 3 km, Ottenby Fågelstation och fyren Långe Jan ca 3 mil, Eketorps borg ca 2 mil, JAGs museum ca 1 mil, Ölands Djur & Nöjespark, Färjestaden ca 3 mil.

Huset är uppdelat i ett allrum/kök, två separata sovrum, ett genomgångsrum med en säng 200x100cm, samt badrum.
I köket finns kyl och frys, diskmaskin, spis/ugn och micro samt en vedspis. I badrummet finns toalett, tvättställ, dusch, tvättmaskin samt elvärmd handdukstork och golvvärme. Golvvärme finns även i de två sovrummen. Bägge sovrummen har två 200x90cm sängar.
Takhöjden i stugan är ca 2 meter.
Stugknuten
Säsonger och prisnivåer

Pris per vecka från 4000 kr

Pris per vecka till 4500 kr

Pris per månad 16000 kr

Endast uthyrning hela veckor
v.27-31: 4500kr (2025)
övriga veckor: 4000kr (2025)
Uthyrningen sker från söndag till söndag. Ni får tillgång till huset kl 14 och ska lämna huset städat senast kl 12 söndagen efter.
Omdömen

Följande personer har lämnat ett omdöme

Anna-Karin M., hyrd 2025
Verifierat omdöme
Fint hus med fantastiskt utsikt ner till havet. Där trädgården slutar börjar en kohage. Huset hade allt man behövde för en fin semester. Bra med speciella nät som man kunde sätta upp i fönstren och slippa mygg och flugor. Värdparet var jättegulliga till en början, nästan översnälla men det vändes snabbt när vi kom hem och de påstod att vi inte hade städat och krävde oss på 800 kr för slutställning. Vi var fem stycken som bodde i huset och vi städade väldigt noggrant innan vi åkte hem, men ändå blev vi anklagade för att hade skitit ner toaletten, lämnat smulor, öronproppar, papper på golven och andra helt orimliga saker i huset på avresedagen. När vi ringde värdparet och frågade hur de kunde påstå detta så skrek värdinnan helt hysteriskt i luren, alla möjliga saker och sa att vi aldrig mer var väl välkomna dit. Så från att ha haft en väldigt bra upplevelse av huset så smulades den totalt sönder efter deras beteende. Annars så var huset beläget i ett väldigt trevligt område.

Helhetsbetyg

Renlighet

Läge

Annonsens korrekthet

Linda B., hyrd 2025
Verifierat omdöme
Vi är supernöjda! I stugan fanns allt man kunde tänkas behöva och lite till. Det allra bästa var den lilla altanen där vi kunde äta frukost i solen med utsikt över både hav och kohage.

Helhetsbetyg

Renlighet

Läge

Annonsens korrekthet

Reine Johansson (Värd)
Tack för det fina omdömet! Varmt välkomna tillbaka! Hälsningar Reine och Helena
Overifierat omdöme - Stugknuten har inte verifierat att personen som skrivit omdömet faktiskt har hyrt boendet
Freek Adriaens, hyrd 2024
Vi hade en underbar vecka i den här trevliga stugan! Rekommenderas varmt till gäster som vill bo i lugn och ro och nära naturen och havet. Stugan var hur fin och hur ren som helst och hade allt vi behövde (diskmaskin, tv, tvättmaskin och mycket information om utflykter till Södra Ölands sevärdheter, som t ex Långe Jan, Stora alvaret och Eketorps Borg). Stort tack alltså till värdarna för att vi fick bo här en vecka samt för tipsen om badplatser och andra utflyktsmål! Hälsn. Freek och Karen från Gent, Belgien

Helhetsbetyg

Renlighet

Läge

Annonsens korrekthet

Reine Johansson (Värd)
Trevligt att ni tycker om vår stuga. Tack för det fina omdömet! Välkomna tillbaka! Hälsningar Reine och Helena
Overifierat omdöme - Stugknuten har inte verifierat att personen som skrivit omdömet faktiskt har hyrt boendet
Monica K., hyrd 2021
Vi har tillbringat en vecka i detta mysiga hus. Allt var bra!Inhängnad trädgård där vår hund kunde springa helt fritt! Mycket trevligt värdpar! Vi kommer gärna tillbaka hit! Kan varmt rekommendera detta boende!! Monica och Stig

Helhetsbetyg

Renlighet

Läge

Annonsens korrekthet

Reine Johansson (Värd)
Tack för fina omdömet och varmt välkomna tillbaka! Hälsningar Helena och Reine
Overifierat omdöme - Stugknuten har inte verifierat att personen som skrivit omdömet faktiskt har hyrt boendet
Hans Zillén, hyrd 2021
Vi har haft en härlig vecka på södra Öland i det här huset! Ett väldigt trevligt värdpar och ett fint hus som hade allt det vi behövde. Inte långt till bad, god mat och med alvaret precis utanför dörren. Hälsar Hans och Karin

Helhetsbetyg

Renlighet

Läge

Annonsens korrekthet

Reine Johansson (Värd)
Tack för det fina omdömet! Varmt välkomna tillbaka! Hälsningar Helena och Reine
Stugknuten
Bekvämligheter
Boende
  •  Bredband – Gratis Wifi
  •  Grillmöjligheter
  •  Hundar är välkomna
  •  Mobiltelefontäckning
  •  Rökning inomhus förbjuden
  •  Separata sovrum
  •  Tv
  •  Utemöbler
  •  Uteplats
 Köksutrustning
  •  Diskmaskin
  •  Frys
  •  Kylskåp
  •  Matlagningsmöjligheter
  •  Mikrovågsugn
 Faciliteter
  •  Dusch
  •  Tvättmaskin
  •  WC
 Finns i närheten
  •  Badplats (utomhus) – 5 km till Stenåsabadet
  •  Cykel (att hyra) – 2 mil Mörbylånga
  •  Fotbollsplan – 300 m
  •  Golf – 3 mil Grönhögens Links
  •  Minigolf – 5 km Stenåsa Camping
  •  Tempererat bad – 3 mil Ottenby Vandrarhem
  •  Tennis – 2 mil Mörbylånga
  •  Vandringsleder – 2 km till närmaste led
Övrig information

Våra råd till hyresgästen

Stugknuten
Stugknuten

Om du vill boka eller har några frågor

Stugor att hyra

Önskas hyra

Om Stugknuten

Övriga språk

Stugknuten in English

Stugknuten på Svenska

Stugknuten auf Deutsch

Stugknuten in het Nederlands

Stugknuten i Norsk

Stugknuten i Dansk

Kontakt

Stugknuten uthyrning AB (556681-5238)
KIVRA: 556681-5238
106 31 Stockholm
Sverige
info@stugknuten.com