Meny
Stugknuten
StartFinn hytterMine favoritterMine meldingerMine bestillingerReklamere
#35207 - på Stugknut.com siden 2023-07-05
 4 + 1 senger
 22
 6090 - 7680 SEK/uke
(5)

Gäststuga norra Mellbystrand

Dette boalternativet har Stugknutens S-merking

Stugknutens S-merking betyr at utleier har valgt å gi deg så trygg leie som over hode mulig. Dette boalternativet betales i forbindelse med bookingen, men leien betales ikke ut til utleier før du har sjekket ut. Denne sikkerheten gjelder kun dersom booking og betaling gjøres via Stugknutens system.  
Les mer her.

Gäststuga i norra Mellbystrand med 5 minuters promenad till en av Sveriges längsta och finaste sandstränder vid Laholmsbukten.

Stugan är enkel, ren och fräsch, med ett separat sovrum med våningssäng och 1 utdragbar säng med plats för 2 i allrummet. Tillgång till ihopfällbar extrasäng finns att tillgå utan extra kostnad. Ett litet kök finns med kylskåp, micro, kokplatta, kaffebryggare m.m. Vatten tas från kärl som vi kan hjälpa till med att fylla. Badrum med dusch och toa finns i separat byggnad där detta delas med oss. Vi använder själva detta utrymme för tvätt och dusch men har egen toa i boningshus. Tillgång finns till tvättmaskin och torkskåp och kan nyttjas efter överenskommelse och mot en kostnad per tvätt. Torkställning finns.

Här är mycket familjevänligt och tillgång finns till div. leksaker och studsmatta. I stugan finns 4g-router med fri surf och tv med chromecast (nyare än tv:n på bild).

Mellbystrand är en levande sommarby med t.ex. det fina Strandhotellet, minigolf, restauranger och närhet till fina städer som Laholm, Båstad, Halmstad, Ängelholm och Helsingborg – alla värda ett besök. Eller varför inte ta tåget 40 min från Laholm till Helsingborg och Helsingörsfärjan. Här finns kort och gott massvis att se och upptäcka sommartid.

Den långa stranden är just i mellersta och norra Mellbystrand känd för att vara extra fin, många som bor söderut, t.ex. i Skummeslöv eller Hemmeslöv, åker därför hit för att sola, bada och njuta av de vackra sanddynerna. Några hundra meter norrut, nära Mellbystrands camping, finns det naturskyddade strövområdet Hökafältet med natursköna motionsslingor och MTB-spår som är välkända i cykelkretsar för sin fina kvalitet. I närområdet finns ett flertal golfbanor av hög kvalitet.

Vi som hyr ut är en liten familj med en 13-årig son och vi hjälper gärna till med tips på saker att se och göra i trakten. Det finns en del informationsmaterial i stugan men även turistbyrå i t.ex. Laholm. Vi prioriterar att hyra ut till skötsamma personer över 30 år och familjer.

Parkering med plats för 2 bilar eller husvagn. Om bil-/husvagnsladdning önskas ur eluttag utomhus är det möjligt mot överenskommen ersättning.
Stugknuten
Sesong og prisnivå

Pris fra per natt fra 870 SEK

Pris fra per natt til 1400 SEK

Pris per uke fra 6090 SEK

Pris per uke til 7680 SEK

Max antal personer i stugan är 5 personer. Dygnspriset gäller för ett sällskap på 2 vuxna och 1–2 barn upp till 17 år. För en tillkommande vuxen tas en extra dygnsavgift ut på 250 kr. För ett tillkommande tredje barn tas en extra dygnsavgift ut på 130 kr.

Under Sandstockfestivalen i Mellbystrand 18-19/7 gäller dygnspriset 1400 kr, gällande natt mot 18-20/7.
Anmeldelser

Følgende leietakere la igjen en anmeldelse

Peter Hellner, leid i 2025
Verifierat omdöme

Samlet vurdering

Renhold

Plassering

Annonsens nøyaktighet

Hanna J., leid i 2024
Verifierat omdöme

Samlet vurdering

Renhold

Plassering

Annonsens nøyaktighet

Olaf D., leid i 2023
Verifierat omdöme

Samlet vurdering

Renhold

Plassering

Annonsens nøyaktighet

Olaf D., leid i 2023
Verifierat omdöme

Samlet vurdering

Renhold

Plassering

Annonsens nøyaktighet

MALIN LINDERÅKER, leid i 2023
Verifierat omdöme
Fanns ingen tv .

Samlet vurdering

Renhold

Plassering

Annonsens nøyaktighet

Stugknuten
Fasiliteter
Informasjon
  •  Bredbånd – Wifi via 4g-router med god täckning.
  •  Grillutstyr
  •  Hunder er velkomne
  •  Ingen røyking innendørs
  •  Mobildekning
  •  TV
  •  Utendørsmøbler
  •  Uteplass (terrasse osv)
 Kjøkkenutstyr
  •  Kjøleskap
  •  Kokemuligheter
  •  Mikrobølgeovn
 Baderomsfasiliteter
  •  Dusj
  •  Toalett
  •  Tørkeskap
  •  Vaskemaskin
 Tilgjengelig i nærheten
  •  Golf – Laholms GK i Våxtorp, Skogaby GK, Tönnersjö GK. Samt en mängd banor i närheten av Båstad och Halmstad.
  •  Innendørs svømmefasiliteter – I Laholm, Halmstad och Ängelholm.
  •  Minigolf
  •  Sykkelleie
  •  Temperert bad – Laholm, Halmstad och Ängelholm.
  •  Tennis – Banor finns i Skummeslöv, Laholm och Båstad.
  •  Turstier – Finns en mängd i Laholms- och Knäredtrakten samt på Hallandsåsen. Samt närhet till Skåneleden. Broschyrer kan lånas av oss eller hämtas hos turistbyrån i Laholm, Halmstad eller Båstad.
  •  Utendørs svømmefasiliteter (strand)
Tilleggsinformasjon

Råd til leietakere når de bestiller

Stugknuten
Stugknuten

Hvis du ønsker å bestille, eller har noen spørsmål

Hytter til leie

Hytter ønskes

Om Stugknuten

Andre språk

Stugknuten in English

Stugknuten på Svenska

Stugknuten auf Deutsch

Stugknuten in het Nederlands

Stugknuten i Norsk

Stugknuten i Dansk

Kontakt

Stugknuten uthyrning AB (556681-5238)
KIVRA: 556681-5238
106 31 Stockholm
Sverige
info@stugknuten.com