Dette boalternativet har Stugknutens S-merking
Stugknutens S-merking betyr at utleier har valgt å gi deg så trygg leie som over hode mulig. Dette boalternativet betales i forbindelse med bookingen, men leien betales ikke ut til utleier før du har sjekket ut. Denne sikkerheten gjelder kun dersom booking og betaling gjøres via Stugknutens system.
Les mer her.
Välkommen till ett modernt och stilfullt sommarhus i idylliska Hälleviksstrand – en plats där lugnet, havet och naturen möts. Här bor du med fantastisk havsutsikt, bara några minuter från salta bad, klippor och charmiga skärgårdsmiljöer.
Njut av morgonkaffet på balkongen med milsvid utsikt över havet eller samla hela sällskapet på den stora, vindskyddade uteplatsen för långa middagar i kvällssolen.
Beskrivning:
Sommarhus beläget i vackra Hälleviksstrand på Orust. Fantastisk havsutsikt och närhet till såväl salta bad som härlig natur med magnifika utsiktsplatser. Modernt stilfullt året runt hus med full komfort och utrustning, 2 badrum (dusch respektive bubbelbadkar) och bredband. Ett boende för det enskilda paret som vill skapa sig lite lugn och skön tillvaro, likväl för familj med barn som vill utforska natur och bad, samt vara lite mer på det aktiva planet. En plats att trivas och må gott på helt enkelt. 4 separata sovrum och två extrasängar ger 10 sovplatser. Uteplats för fika och måltider såväl på balkong med milsvid havsutsikt, som en stor vindskyddad uteplats som rymmer de stora sällskapen. På mindre än 10 minuters promenadavstånd finns en fin badplats för alla. Skyddad sandstrand för de minsta, stor brygga och släta klippor för soldyrkaren, såväl trampoliner i olika höjder för den mer vågade. Årligen ordnas simskola och seglarskola, med möjlighet att hyra segeljollar. Det finns utmärkta promenad och löparstråk i den vackra naturen. Det finns flera lekplatser (närmaste är 50 m bort) med gungor, klätterställningar och rutschkanor samt grönytor för fotboll eller andra aktiviteter. Boulebana och utomhus pingis finns, samt en välskött tennisbana att hyra. Flera fina golfbanor kan du enkelt nå med bil. I samhället finns en gemytlig pub med matservering, en glasskiosk som även har hamburgare mm och andra kioskvaror. En minilivs med det allra nödvändigaste inklusive nybakat bröd finns också nere vid hamnen. På gångavstånd finns Restaurang Stranna samt en havsnära Pizzeria med fantastiska ”riktiga” Italienska pizzor. En nybyggd bastu med dusch, relax mm, med havsdoppet precis utanför finns att hyra av ”Hälleviksstrands främjande”.