#42267 - på Stugknut.com siden 2026-05-18
 7 + 4 senger
 70
 9000 - 13000 SEK/uke

Charmigt sommarhus i Mariefred med närhet till bad

Dette boalternativet har Stugknutens S-merking

Stugknutens S-merking betyr at utleier har valgt å gi deg så trygg leie som over hode mulig. Dette boalternativet betales i forbindelse med bookingen, men leien betales ikke ut til utleier før du har sjekket ut. Denne sikkerheten gjelder kun dersom booking og betaling gjøres via Stugknutens system.  
Les mer her.

Välkommen till ett fint och välplanerat sommarhus om totalt 70 kvm med 7 bäddar fördelade på tre sovrum. Master bedroom har en king size-dubbelsäng, det mindre sovrummet har en queen size-dubbelsäng, och det tredje sovrummet har en våningssäng med totalt tre bäddar (90 cm).

Huset har ett modernt kök i öppen planlösning mot vardagsrummet, där en braskamin skapar en mysig atmosfär under svalare sommarkvällar. Från kök och vardagsrum finns utgång till ett stort altandäck i söderläge med sol större delen av dagen. Här finns en sittgrupp under tak med infravärme, en mindre sittgrupp samt en stor lounge-soffa – perfekt för långa och härliga sommarkvällar.

Badrum med dusch, WC och tvättmaskin. Köket är modernt utrustat med diskmaskin, mikro, spis, varmluftsugn, kyl och frys samt alla bekvämligheter som behövs för en bekväm vistelse. Huset har även AC, WiFi samt laddbox för elbil.

Tomten är stor och solig från morgon till kväll. På tomten finns även en separat gäststuga med två våningssängar (totalt 4 bäddar) – perfekt för gäster eller större familjer.

Huset har fin utsikt över en äng och ligger endast cirka 5 minuters promenad från bryggor och bad. I närheten finns även ytterligare två större badplatser med bryggor och hopptorn, båda cirka 15 minuters promenad bort.

Passa också på att ta en tur till Mariefred, där du kan besöka det sagolika Gripsholms slott och ta del av sommarens evenemang. I den pittoreska staden kan du även åka det klassiska ångtåget eller ta en tur med ångbåten S/S Mariefred. Här finns också flera trevliga restauranger och caféer.
Tips! Från midsommar samt större delen av juli finns det möjlighet till självplock av fantastiskt söta jordgubbar på Kilfröslunda gård, ca 30 min med bil.

För barnfamiljer ligger även Parken Zoo i Eskilstuna cirka 1 timme bort med bil.
Stugknuten
Sesong og prisnivå

Pris per uke fra 9000 SEK

Pris per uke til 13000 SEK

9000 kr/ ordinarie vecka. 13000 kr/ vecka juni-aug
Stugknuten
Fasiliteter
Informasjon
  •  Bredbånd
  •  Grillutstyr
  •  Ingen røyking innendørs
  •  Ladestasjon for elbil
  •  Mobildekning
  •  Separerte soverom
  •  Utendørsmøbler
  •  Uteplass (terrasse osv)
  •  Åpent ildsted
 Kjøkkenutstyr
  •  Fryser
  •  Kjøleskap
  •  Kokemuligheter
  •  Mikrobølgeovn
  •  Oppvaskmaskin
 Baderomsfasiliteter
  •  Dusj
  •  Toalett
  •  Vaskemaskin
 Tilgjengelig i nærheten
  •  Fisking
  •  Fotballbane
  •  Golf
  •  Lekeplass
  •  Riding
  •  Turstier
  •  Utendørs svømmefasiliteter (strand)
Tilleggsinformasjon

Råd til leietakere når de bestiller

Stugknuten
Stugknuten

Hvis du ønsker å bestille, eller har noen spørsmål

Hytter til leie

Hytter ønskes

Om Stugknuten

Kundeservice (FAQ)
Administrer informasjonskapsler
Stugbasen

Andre språk

Stugknuten in English

Stugknuten på Svenska

Stugknuten auf Deutsch

Stugknuten in het Nederlands

Stugknuten i Norsk

Stugknuten i Dansk

Kontakt

Stugknuten uthyrning AB (556681-5238)
KIVRA: 556681-5238
106 31 Stockholm
Sverige
info@stugknuten.com