Dette boalternativet har Stugknutens S-merking
Stugknutens S-merking betyr at utleier har valgt å gi deg så trygg leie som over hode mulig. Dette boalternativet betales i forbindelse med bookingen, men leien betales ikke ut til utleier før du har sjekket ut. Denne sikkerheten gjelder kun dersom booking og betaling gjøres via Stugknutens system.
Les mer her.
Bo i en mysig stuga med direkt vy av det lilla flygfältet. I detta unika och lugna boende kan du slappna av och njuta av utsikten, solen och tystnaden. Om turen är framme kanske norrskenet visar sig om natten.
Ordentlig hall med plats för ytterkläder. Två sovrum, det ena med dubbelsäng det andra med våningssäng. Storstuga med kök, matplats, och soffgrupp. Liten arbetsplats där du kan ha din laptop. Extra sovrum med dubbelsäng och egen ingång men inte direktaccess till toalett.
Sänglinnen och handdukar ingår men gäster förväntas städa efter sig.
Bilen parkerar du i carporten eller om du kommer med flygplan parkerar du på gräsmattan. Bil finns mot extra kostnad.
På plats kan du få uppleva den smått surrealistiska känslan av att flygplan av mindre mått taxar förbi stugan. En händelse som bara händer ibland. Ta gärna tillfället i akt och promenera genom Airparken med dess arkitektritade hus och intilliggande hangarer och uppställda flygplan på uppfarten.
Dalarna har mycket att erbjuda. Förutom unika byar med sina röda stugor och härbren (förrådshus), dalahästar och traditionellt midsommarfirande finns mycket annat att utforska. I närheten finns Anrika Buffils Annas kaffestuga med milsvid utsikt finns 1,5 km bort, på toppen av Björkberget. Här finns utsiktstorn, naturmuseum och kort vandringsstig.
Siljansnäs camping med badplats finns 3,6 km bort. Andra badplatser inom räckhåll är Vaverön (finns en roddbåt att låna), Hjulbäck och Olsnäs. Leksands Sommarland finns 30 minuters bilfärd från stugan.
Restaurang M/S Gustav Vasa kör kryssningar på Siljan maj-september med avgång från bland annat Leksand.
Vintertid har du Granbergets trevliga skidanläggning med 3 liftar och finns på 8 km avstånd. Där kan du hyra skidor. Skidspår finns även i Siljansnäs motionsspårsanläggning. Till och med direkt utanför stugan finns möjlighet till platt skidåkning.
På lite längre avstånd finns Mora med Zornmuseet och museum om Vasaloppets historia. Till Mora tar det ca 40 minuter med bil. Vill du gå på konsert finns världsberömda Dalhalla stenbrott. Observera att biljetter måste beställas i långt i förväg. Sist men inte minst rekommenderas ett besök på världsarvet Falu koppargruva med rötter i 1700-talet och Carl Larsson gården i Sundborn.