Dette boalternativet har Stugknutens S-merking
Stugknutens S-merking betyr at utleier har valgt å gi deg så trygg leie som over hode mulig. Dette boalternativet betales i forbindelse med bookingen, men leien betales ikke ut til utleier før du har sjekket ut. Denne sikkerheten gjelder kun dersom booking og betaling gjøres via Stugknutens system.
Les mer her.
Vad sägs om en Weekend på Kungshatt, en ö utan bilar, inte långt från city? 🎩 Till ön kan ni ta er med SL-båt
Augusti 2025 kör vi weekend SPA-paket fred- söndag.
Här kan man sitta på altanen och lyssna på fågelkvitter, sola på sandstranden, promenera i kungshatts kulturarv, fiska från bryggan eller bara sitta och titta på alla båtar som åker förbi. Närheten av Drottningholms slott & Jungfrusunds Marina,
där man kan spela paddel, hyra skoter eller besöka marinans affärer eller någon av dess restauranger.
Du/ni har tillgång till brygga, Dusch och utedass/separett finns i egen byggnad i anslutning till bryggan/stranden.
Stor härlig altan med utekök (Dricksvatten från egen brunn) och grill. Ett helt unikt ställe, på en Ö, fast ett stenkast från stan.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Augusti 2025 kör vi weekend paket fred- söndag
Fredag ~ Incheck från 17.00
LÖRDAG ~ Har ni tillgång till vedeldad badbalja och bastubad, därefter kan man svalka sig i Mälarens vatten.
SÖNDAG ~ Utcheck 14.00
Om ni är intresserade skicka gärna ett mejl och berätta lite om vilka ni är och vilken/vilka vecka ni är intresserade av så hör jag av mig.
Vägbeskrivning till Nya Kungshatt:
1. SL båt, linje 89 från Klara Mälarstrand - Kungshättan sen en promenad snett över ön på 30 min till Nya Kungshatt.
Månd-fred 9 turer/dag Lörd-sänd samt helg. 5 turer/dag
2. Mälarviktoria som går till Birka, så kan man gå ombord och hoppa av på Nya Kungshatt.
3. Mot överenskommelse kan vi ordna med upphämtning i Jungfrusund, skärholmens brygga, Lovön, Edeby brygga.
Vill du veta mer ta kontakt med annonsören.
Ansvar:
Uthyrningen sker till personer som tar ansvar för sig själva och andra. Ingen övernattning av utomstående gäster tillåts samt till antalet gäster än överenskommit. Kungshatt är en lugn och fridfull Ö och därför visar man hänsyn till grannar och boende på Ön och inte trampar in på andras tomter eller priva bryggor.
Välkommen till en Ö nära till stan 🏝️