Meny
Stugknuten
StartFinn hytterMine favoritterMine meldingerMine bestillingerReklamere
#22964 - på Stugknut.com siden 2018-03-19
 7 + 3 senger
 180
 10000 - 20000 SEK/uke

Gathus med havsutsikt centralt i Kivik

I centrala Kivik finns detta sekelskifteshus om 280 kvm varav cirka 180 kvm hyrs ut. Huset är uppfört år 1895, med utsikt över omkringliggande fastigheter och Hanöbukten. Huset är trots sin ålder modernt och välutrustat. Huset består av tre våningar varav plan ett och tre hyrs ut.

På bottenvåningen finns ett stort vardagsrum med ett fullt utrustat kök, matplats för 10-12 personer och en vacker Bornholmskamin. Därutöver ett helkaklat badrum med tvättmaskin samt tre sovrum med bekväma sängar. Huset har en egen trädgård utan insyn om 170 kvm.

På övervåningen finns en spatiös sällskapsyta om 60 kvm med två bekväma soffor och fåtölj. Här finns ett sovrum med dubbelsäng samt toalett och dusch. På övervåningen finns extrabäddar i form av en säng och sofforna. Speciellt för detta rum är den spektakulära utsikten över Kiviks fiskeläge, omkringliggande typiska skånska hus och framförallt över Hanöbukten.

Detta är ett centralt boende för natur- konst- och golfintresserade, för de som vill upptäcka det vackra Österlen eller bara vill koppla av. Ägarna kan tipsa både om de välkända sevärdheterna samt de mindre besökta lokala pärlorna. Städning är obligatoriskt och betalas separat.

Havsnära (150 m), husdjur tillåtna, diskmaskin, egen parkeringsplats för två bilar, tvättmaskin, mikro, spishäll med ugn, TV, 150 meter till Sparbanken Syd, Kiviks café & bageri, välsorterade mataffären Ica Piraten och populära lokala restaurangen Tryffelsvinet.se (50 m), Kiviks hotell, Buhres fisk och Kiviks pizzeria. På ett avstånd om endast 10 km finns Österlens GK (osterlensgk.com) med två utmärkta golfbanorna Lilla Vik (18 hål) och Djupadal (18 hål). Till huset tar man sig enkelt även med tåg till Kristianstad alternativt Simrishamn och därefter buss nr. 3 till Kivik.

Vägbeskrivning:
Centralt Kivik.
Stugknuten
Sesong og prisnivå

Pris fra per natt fra 1500 SEK

Pris fra per natt til 3000 SEK

Pris per uke fra 10000 SEK

Pris per uke til 20000 SEK

Stugknuten
Fasiliteter
Informasjon
  •  Bredbånd – Wifi
  •  Grillutstyr – Gasol
  •  Hunder er velkomne
  •  Ingen røyking innendørs
  •  Mobildekning
  •  Separerte soverom
  •  TV
  •  Utendørsmøbler
  •  Uteplass (terrasse osv)
  •  Åpent ildsted – Kamin
 Kjøkkenutstyr
  •  Fryser
  •  Kjøleskap
  •  Kokemuligheter
  •  Mikrobølgeovn
  •  Oppvaskmaskin
 Baderomsfasiliteter
  •  Dusj
  •  Toalett
  •  Vaskemaskin
 Tilgjengelig i nærheten
  •  Fisking – 100 m
  •  Fotballbane – 500 m
  •  Golf – 10 km
  •  Lekeplass – 200 m
  •  Riding – 500 m
  •  Tennis – 500 m, två tennisbanor och två padelbanor
  •  Turstier – 500 m
  •  Utendørs svømmefasiliteter (strand) – 150 m
Tilleggsinformasjon

Råd til leietakere når de bestiller

Anmeldelser

Har du leid dette feriehuset og er fornøyd med oppholdet ditt? Vennligst hjelp oss og nye leietagere med å

Stugknuten
Stugknuten

Hvis du ønsker å bestille, eller har noen spørsmål

Hytter til leie

Hytter ønskes

Om Stugknuten

Andre språk

Stugknuten in English

Stugknuten på Svenska

Stugknuten auf Deutsch

Stugknuten in het Nederlands

Stugknuten i Norsk

Stugknuten i Dansk

Kontakt

Stugknuten uthyrning AB (556681-5238)
KIVRA: 556681-5238
106 31 Stockholm
Sverige
info@stugknuten.com