Välkommen till en modern och fräsch villa med ett lugnt och havsnära läge i charmiga Slussen på Orust. Här bor ni bekvämt med gott om ytor både inne och ute, perfekt för familjer och större sällskap som söker komfort, kvalitet och närhet till både bad, natur och nöjen. Huset är smakfullt inrett med stora sociala ytor, öppen planlösning och en värmande kamin i vardagsrummet. På övervåningen ligger fyra rymliga sovrum: två med dubbelsängar och två med familjevåningssängar, totalt 8 ordinarie bäddar samt möjlighet till två extrabäddar. Här finns även ett mysigt allrum med TV samt två fräscha badrum, ett på varje våning.
På baksidan väntar er en härlig altan med gott om plats för sociala stunder. Njut av uteduschen, ta ett avkopplande dopp i jacuzzin och samla hela gänget för grillkvällar i solnedgången. Parkering finns precis utanför dörren och huset har tvättmaskin, Wi-Fi och Apple TV – allt för en smidig och bekväm vistelse.
Boende ID: SE09166
Se mer information och aktuella priser på vår hemsida:
staynordic.se/uthyrning/stuga-henan-stort-hus-med-bastu-havsutsikt-och-plats-for-tva-familjer-se09164-675779.html
________________________________________
Att göra i Slussen och närområdet:
Slussen är ett av Orusts mest uppskattade små kustsamhällen, känt för sin vackra natur och sitt kulturutbud. Endast 1 km från huset ligger Slussens fina badplats med bryggor, hopptorn, simskola och omklädningsrum. På vägen dit passerar ni det lilla och charmiga Café Tillsammans, kända för sina nygräddade våfflor.
Musikälskare får inte missa Slussens Pensionat, ett genuint musikhotell där välkända svenska artister uppträder hela sommaren.
Orust bjuder på mängder av aktiviteter: paddla kajak, fiska krabbor, vandra pilgrimsleden, besöka Tavlebords Honungsgård, hyra båt eller upptäcka bilfria öar som Gullholmen och Käringön. I Hälleviksstrand väntar klassiska sjöbodar, vackra klippor och vykortsvyer.
Ellös ligger nära och erbjuder både mat, paddelbana och det omtyckta Fröken Trulls Café.
Vill ni utforska grannön Tjörn finns Skärhamn med restauranger och Nordiska Akvarellmuseet, Rönnäng med skärgårdsrestauranger, Pilane skulpturpark och Sundsby Säteri med vandring, café och gårdsbutik. Golfare uppskattar Tjörns fina golfbana.
________________________________________
Bra att veta om detta boende:
• En deposition på 3 000 SEK reserveras automatiskt på ert kort vid ankomst. Beloppet släpps inom en vecka efter utcheckning under förutsättning att huset lämnats i godkänt skick vid avsyning.
• Sängkläder och handdukar kan väljas till: 190 SEK/person respektive 60 SEK/person.
• Slutstädning ingår inte i priset. Gäster städar själva, städmaterial finns i huset.
• El ingår i hyran, ladda elbil är inte tillåtet.
• Rökning förbjuden.
• Husdjur är tillåtna.
• Ungdomsgrupper accepteras ej och fester ej tillåtet.
Boende ID: SE09166
Se mer information och aktuella priser på vår hemsida:
staynordic.se/uthyrning/stuga-henan-stort-hus-med-bastu-havsutsikt-och-plats-for-tva-familjer-se09164-675779.html