Stugan är jättefin och ligger nära den finkorniga Täppet-stranden, Åhusbryggan och det nya uppvärmda poolområdet vid Åhus Seaside med restaurang och spa. Stugan är fullt modern och har varit mycket omtyckt av våra tidigare gäster. Även gångavstånd till centrum med affärer och hamnen med alla de mysiga restauranger.
Här bor ni på ett fantastiskt läge med gångavstånd till det mesta som Åhus har att erbjuda. Gratis parkering utanför stugan.
Åhus bjuder på många olika aktiviteter såsom beachhandboll, beachfotboll, här finns padelbanor, golf, minigolf, tennis, gym och båtaktiviteter och det finns även cyklar, båtar & kanoter att hyra... Vid Täppetstranden i Åhus ligger Upzone äventyrspark. Det finns fyra olika baner och svårighetsgrader från barn till vuxen. Men även Ottos berömda glasskiosk "TRE TOPPAR", Åhus bowling, Ingo-macken & Åhusgrillen ligger i stugans närområde och så går den populära Skåneleden utanför stugans tomt.
-----
I STUGAN FINNS:
* Nyrenoverat kök med nytt golv och nya skåp.
* Diskmaskin
* Kyl & frys
* Electroluxspis med varmluftsugn, grill & fläkt.
* Mikro
* Kaffebryggare, vattenkokare, brödrost, grytor, stekjärn, elvisp m.m.
* Stort husgeråd.
* Dusch & toalett
* Tvättmaskin
* Ny 50-tums SMART-TV med Boxerutbud där Ni kan se ca 50 olika kanaler.
* DVD och radio finns.
* Cromcast finns så Ni kan streama.
* Gratis WIFI - Fibernät 100/100 ingår.
* Mobiltelefontäckning.
* Gratis parkering för personbil.
* Busshållplats ca 200 m, med täta förbindelser med Åhus centrum och med Kristianstad.
BOENDEBESKRIVNING:
VARDAGSRUM: med 3 sits soffa/bäddsoffa, soffbord, 2 fåtöljer, takfläkt finns för varma sommardagar, 50-tums SMART-TV med Boxer utbud och ca 50 olika kanaler, dvd, radio och persienner finns.
SOVALKOV: med 140x200 cm säng + 2 sängbord (2 bäddar), persienner finns.
KÖK: Nyrenoverat välutrustat kök med diskmaskin, kyl/frys, spis med varmluftsugn och grill, kaffebryggare, vattenkokare, brödrost, elvisp och micro. Stort husgeråd såsom stekjärn, grytor, glas, porslin och bestick m.m.
SOVRUM 4 bäddar: Dubbelsäng 180x200 cm samt våningssäng med 2 bäddar som båda är 90x200 cm, samt sängbord & garderober.
Det finns helkroppsspegel i den stora garderoben. Alla sängar har hög komfort och är mycket sköna att ligga i enligt våra gäster. Rullgardin finns i sovrummet.
BADRUM: med dusch, vask, toalett, samt tvättmaskin.
HALL: med byrå och garderober.
TRÄDDÄCK: Härliga sommardagar kan avnjutas på det mysiga träddäcket som ligger i soligt läge i anslutning och på samma plan som köket. Där finns utemöbler, solstolar, parasoll och grill. Gästerna har tillgång till hela trädgården i anslutning till stugan.
Ytterligare en stensatt uteplats med utemöbler finns vid stugans entré. Ett träplank finns runt den stensatta uteplatsen.
Härlig trädgård med jasmin, spirea, syren och tujor.
-----
ÖVRIGT!
* Uthyres till skötsamma personer, familjer & par.
* Incheckning är kl. 14:00 eller efter överenskommelse. Utcheckning senast kl. 11:00.
* Max 6 personer i stugan.
* Våningssängen i sovrummet passar till 2 barn, eller 1 vuxen och ett barn på upp till 10-12 år.
* Rökning & husdjur i stugan är förbjudet!
* Täcke och kudde finns, men medtag sänglinne såsom lakan, påslakan, örngott, samt handdukar, kökshandduk och övrigt förbrukningsmaterial.
* Behöver Ni spjälsäng och barnstol så finns det att låna. Madrass finns till spjälsängen, men medtag täcke & kudde & sänglinne.
* Stugan skall lämnas städad och i samma skick som när Ni tillträdde.
* Städningen utföres av hyresgästen. Städredskap o rengöringsmedel finns i stugan.
* Vid behov kan slutstädningen köpas till för 1500 kr, detta beställs då i samband med bokningen.
* En deposition på 1000 kr betalas i samband med att nyckeln hämtas, dessa 1000 kr får Ni tillbaka vid utcheckningen när nyckeln lämnas och vi kontrollerat stugan.
-----
TIPS PÅ AKTIVITETER & UTFLYKTER:
Åhus är även perfekt utgångspunkt för utflykter till Österlen, Malmö, Helsingborg och Danmark... men även till Blekinge och Småland.
I Åhus finns gott om shopping möjligheter och många trevliga matställen. Det är ca 1,7 mil till närmsta stad, Kristianstad och det stora köpcentret C4-shopping.
Här i Åhus ca 3 km från stugan ligger även välskötta Kristianstads GK:s golfbana med 36 hål och nybyggd exlusiv restaurang och padelbana. Inom 20 km radie når du Degeberga-Widtsköfle GK, Skepparslövs GK och Araslövs GK. Inom 30 km Sölvesborgs GK och Österlens GK.
Kollektivtrafik inom 200 m.
I Åhusparken anordnas olika tillställningar/nöjen såsom mogendans, bakluckeloppis, allsång m.m. under vissa dagar och helger under högsäsongen.
Lion's loppis i Åhus har öppet varje helgfri lördag (från kl. 09:00-13:00) är en annan höjdpunkt om ni vill göra fynd...
FÖR BARNFAMILJER...
* 4,8 mil till Skånes djurpark som ligger i Höör.
* 5 mil till Bo Olssons berömda affär i Tomelilla, samt Tosselilla sommarland med allt vad det har att erbjuda för alla barnfamiljer...