#42061 - op Stugknuten.com sinds 2026-03-03
 4 + 2 bedden
 100
 8700 SEK/week

Bäcken, ett båtsmanstorp nära Trosa

Deze accommodatie beschikt over de Stugknuten S-veiligheidsmarkering

De Stugknuten S-markering betekent dat uw verhuurder zijn best heeft gedaan om de gang van zaken zo veilig mogelijk te maken. U betaalt voor deze accommodatie per bank of creditcard als u uw reservering maakt. De huur wordt echter pas aan de verhuurder uitbetaald als u heeft uitgecheckt. Deze beveiliging is alleen van toepassing als de boeking en de betaling via het systeem van Stugknuten verlopen.  
Meer informatie vindt u hier

Välkommen till Bäcken, ett båtsmanstorp med anor från 1700-talet som omges av en stor trädgård, om mer än 3000 kvm, med gräsmattor, blommor och fruktträd. Torpet är helrenoverat i gammal stil för att ge en känsla av att hälsa på far- eller morföräldrar. Till torpet hör även en sovstuga, ”Boden”. Det finns även ett garage som inte ingår i uthyrningen. En stor parkering med plats för flera bilar. Tomten är inhägnad med stängsel. På Bäcken kan du koppla av och leka med barnen i ett jordbrukslandskap nära naturen. Med lite tur så kan du se en del vilt. Du kan promenera i skogen och plocka svamp om årstiden är rätt. Du når också snabbt olika sevärdheter om du har lust med det.

Läge: Torpet är beläget ca 1 km från Vagnhärad och 5 km från Trosa. I Vagnhärad finns mataffärer, restaurang, pizzeria, blomsteraffär, HULO, bensinmackar, badhus samt järnvägsstation med förbindelse norr ut till Stockholm, Södertälje på under en timme eller söder ut till Nyköping, Kolmården och Linköping.
Den idylliska skärgårdsstaden Trosa erbjuder allt du kan önska dig. Här finns restauranger, SPA, shopping, kanoting, cykling, höghöjdsbana med klättring, bangolf, minigolf, m m. Det är gott om utomhusbad i insjöar och i havet t ex Trosa Havsbad. Det finns också historiska sevärdheter som Tullgarns slott och Tureholms slott.

Torpet omfattar ca 80 kvm/plan och har mysiga smårutiga fönster. Bottenplan har öppen planlösning med hall, badrum, kök, matplats, storstuga med utgång till inglasad uteplats där det är mysigt att äta alla måltider. På övre plan finns Sovrum 1, ett stort rum med fransk balkong, dubbelsäng, TV-hörna med soffa och skrivbord. Här finns plats för en barnsäng/resesäng. På övre plan finns även Sovrum 2, ett separat sovrum med två enkelsängar.
Boden omfattar ca 25 kvm. Här finns Sovrum 3 med två sängar, fåtölj, bord, kommod och garderob samt leksaker för barnen.
Uteplatser: Det finns två uteplatser med trädgårdsmöbler, en vid garaget och en vid Boden. En mindre uteplats med två kolgrillar finns bakom Torpet.

Självständig in/utcheckning. Sänglinne och handdukar erbjuds ej. Gästen slutstädar.
Stugknuten
Seizoenen en prijzen

Prijs per week vanaf 8700 SEK

Prijs per week naar 8700 SEK

Stugknuten
Faciliteiten
Informatie
  •  Aparte slaapkamers
  •  Barbecue – Två kolgrillar
  •  Broadband
  •  Hond niet toegestaan
  •  Laadstation voor elektrische auto – Finns en km bort
  •  Mobiele dekking
  •  Roken niet toegestaan
  •  Terras
  •  Tuinmeubels
  •  Tv – en på vardera plan i Torpet
 Keukenspullen
  •  Diepvries
  •  Koelkast
  •  Kookgelegenheid – vg se beskrivninng av Torpet
  •  Magnetron
 Badkamerinrichting
  •  Douche
  •  WC
 Beschikbaar in de buurt
  •  Fietsverhuur – Att hyra i Trosa
  •  Golf – Runt Trosa
  •  Kanoverhuur – Att hyra i Trosa
  •  Midgetgolf – flera i Trosa
  •  Natuurbad
  •  Overdekt zwembad – i Vagnhärad
  •  Speelplaats
  •  Tennis
  •  Wandelmogelijkheden – Sörmlandsleden
Overige informatie

Advies voor huurders bij het reserveren

Stugknuten
Stugknuten

Als u wilt reserveren of vragen heeft

Huisjes te huur

Huisjes gezocht

Over Stugknuten

Andere talen

Stugknuten in English

Stugknuten på Svenska

Stugknuten auf Deutsch

Stugknuten in het Nederlands

Stugknuten i Norsk

Stugknuten i Dansk

Contact

Stugknuten uthyrning AB (556681-5238)
KIVRA: 556681-5238
106 31 Stockholm
Sverige
info@stugknuten.com