#43087 - på Stugknuten.com siden 2026-05-16
 5 + 1 senge
 40
 1800 - 2800 SEK/nat

Stuga med havsutsikt

Dette overnatningssted er forsynet med Stugknutens S-mærke

Stugknutens S-mærke betyder, at din udlejer har valgt at sikre dig så tryg en handel som muligt. Du betaler for overnatningsstedet samtidigt med bookningen, men lejen udbetales ikke til udlejer, før du har tjekket ud. Denne tryghed gælder kun, hvis booking og betaling foregår via Stugknutens system.  
Læs mere her

Denna 1700-talsstuga ligger centralt på Vatuland med utsikt över hamnen och havet ända ut till Kosteröarna. Det är 150 meter till Strömstad station och Konditori Kaffedoppet. Baksidan är avskild med uteplats där du kan njuta av lugnet trots att du befinner dig mitt i stan.

Köket är enkelt men fullt utrustat med spis, ugn, mikrovågsugn, kyl, frys, vattenkokare och kaffebryggare. Naturligtvis finns allt porslin och de kokkärl du kan behöva. Badrummet är litet med tvättställ, dusch och toalett.

"Kullehuset" byggdes någon gång på 1700-talet i det Strömstad som på den tiden var bebott av fiskare och sjömän. Från början var det en så kallad parstuga, och det innebar att huset var delat på mitten och att varje familj alltså fick 20 kvadratmeter vardera. På baksidan fanns utedass och inne i huset varsitt enkelt kök. Man kan verkligen förstå hur trångbott det måste ha varit.

Namnet "Kulle" kommer från den äldre man som bodde i huset i början av 1900-talet. Han var en särling som rest på de sju haven under större delen av sitt liv men som ensam slutade sina dagar i detta hus.

På 1970-talet renoverades denna lilla stuga noggrant och man öppnade upp till taknocken och inredde två sovloft. Planlösningen är fortfarande samma som då och tack vare sovloften uppfattas stugan som förhållandevis rymlig trots att den bara är på 40 kvm.

Från det skyddade läget på baksidan njuter man av den enastående vyn över hamninloppet och havet ut mot Koster. På uteplatsen kan man äta sina måltider eller ligga och vila i en solstol. I uthuset finns en liten grill, ved för eldning och några redskap.

Småbåtshamnen är bara en promenad bort med restauranger, pubar, glasskiosker och fiskaffärer med mera. Man kan till och med bada i själva hamnen vid det som kallas Seglarholmen och som förut var ett litet skär men numera har landförbindelse via en brygga. För dagsutflykter med sol och bad rekommenderas turbåtarna som går ofta till olika öar i Strömstads underbara skärgård.

Strömstad är en fantastisk liten sommarstad med många turister och hamnen sprudlar av liv. På kvällarna har många av restaurangerna livemusik av bra kvalitet men naturligtvis hörs musiken över en stor del av Strömstad.

Parkering för en vanlig bil finns vid kortsidan av huset men man kan även parkera på gatan. Den är dock ganska smal, så detta rekommenderas inte för längre perioder. Parkering är inte heller tillåten varannan måndag, eftersom soporna hämtas då.

Hela huset står till gästens förfogande. På bottenvåningen finns kök, matplats, badrum, garderob och allrum med tv och öppen spis. Tv:n är en så kallad "smart tv" vilket innebär att du kan logga in på dina streamingtjänster förutom de vanliga kanalerna. Du använder ditt eget wifi via din mobil.

Det finns två sovloft, ett större med tre enkelsängar och ett lite mindre med en dubbelsäng. Det finns även en mycket enkel bäddsoffa på bottenvåningen.

Vi tillhandahåller inte lakan, handdukar, tvål och schampoo utan detta behöver gästerna ta med sig själva.
Stugknuten
Sæsoner og prisklasse

Pris per nat fra 1800 SEK

Pris per nat til 2800 SEK

Stugknuten
Faciliteter
Information
  •  Barbequefaciliteter
  •  Hunde er velkomne
  •  Ingen rygning indendørs
  •  Mobildækning
  •  Opdelte rum
  •  Udendørs møbler
  •  Udendørssted (terrasse osv.)
  •  tv
  •  Åbent ildsted
 Køkkenudstyr
  •  Fryser
  •  Køleskab
  •  Madlavningsfaciliteter
  •  Mikrobølgeovn
 Badeværelsefaciliteter
  •  Bad
  •  WC
Yderligere information

Et råd til lejere når der bookes

Stugknuten
Stugknuten

Hvis du ønsker at bestille eller har spørgsmål

Hytter til leje

Hytter søges

Om Stugknuten

Kundeservice (FAQ)
Administrer cookies
Stugbasen

Andre sprog

Stugknuten in English

Stugknuten på Svenska

Stugknuten auf Deutsch

Stugknuten in het Nederlands

Stugknuten i Norsk

Stugknuten i Dansk

Kontakt

Stugknuten uthyrning AB (556681-5238)
KIVRA: 556681-5238
106 31 Stockholm
Sverige
info@stugknuten.com