Dette overnatningssted er forsynet med Stugknutens S-mærke
Stugknutens S-mærke betyder, at din udlejer har valgt at sikre dig så tryg en handel som muligt. Du betaler for overnatningsstedet samtidigt med bookningen, men lejen udbetales ikke til udlejer, før du har tjekket ud. Denne tryghed gælder kun, hvis booking og betaling foregår via Stugknutens system.
Læs mere her
Välkommen till en stilren och rofylld semesterlägenhet där tempot får sakta ned. Här bor du bekvämt i en harmonisk miljö, med naturen nära och gott om möjligheter att njuta av den gotländska sommaren i din egen takt.
Lägenhet C har plats för upp till 4 personer, med en dubbelsäng och två enkelsängar, perfekt för par, en liten familj eller vänner som vill ha ett bekvämt boende tillsammans.
En plats för återhämtning på södra Gotland
Olovs Kvior 11 ligger i ett stillsamt område i Burgsvik, omgivet av natur och ängar. Här är det enkelt att växla mellan lugna dagar hemma och utflykter till stränder, naturupplevelser, restauranger och annat som södra Gotland har att erbjuda. Här kan morgonen få börja långsamt med kaffe i morgonsolen, dagen fylls med bad, utforskning av ön och kvällen avslutas i stillhet med middag i trädgården. Ett genomtänkt boende för dig som värdesätter lugn, ordning och en semester där det inte behöver hända något hela tiden.
Reser ni fler än sällskapet i den här lägenheten? I samma fastighet finns ytterligare semesterlägenheter. Scrolla vidare på sidan för att se de andra boendena.
Med omtanke om miljön:
Vi arbetar aktivt för en mer hållbar vistelse.
Vi uppskattar därför att du är varsam med vatten vid dusch och disk, eftersom vi har egen brunn, och att du hjälper till med sopsortering enligt enkla anvisningar. Små val som gör stor skillnad.
För allas trivsel:
Parkera endast på de markerade platserna, 1 parkering/lgh
Fastigheten rymmer fler lägenheter och vi värnar om en lugn och respektfull miljö dygnet runt.
Låg ljudnivå för en harmonisk vistelse
Rökfritt boende
Husdjur är tillåtna (endast hundar, max 2 hundar per vecka och boende, måste vara rumsrena). En extra kostnad på 800 per hund och vecka tillkommer.
Inga uppsättningar eller tejp på väggar
Levande ljus är tillåtna under uppsikt
Grill finns att tillgå enligt gällande rekommendationer
Släck gärna lampor när du lämnar lägenheten
Luftvärmepump/AC är ej tillgänglig för gäster
Skulle något råka gå sönder eller om spill sker på textilier, snälla säg till direkt, så tar vi hand om det smidigt.
In- och utcheckning:
Incheckning: från kl. 16.00
Utcheckning: senast kl. 11.00
Nyckeln överlämnas personligen. Hör gärna av dig innan ankomst, så anpassar vi lösningen efter dig.
Städning vid avresa:
Boendet lämnas städat vid utcheckning. Städutrustning finns i lägenheten.
Det innebär:
Torka av/damma av alla ytor
Dammsugning och moppa golvet
Tömning och rengöring av kyl
Disk rent och på plats
Noggrann städning av badrum
Soporna tas ut
Smutsiga madrass- och kuddöverdrag tas av
*Tvättmöjligheter finns ej på boendet
**Är du ett företag som vill hyra lägenheterna, så skicka ett mail till oss.
Varmt välkomna,
Sara & Maggan