Menu
Stugknuten
StartVind huisjesMijn favorietenMijn berichtenMijn boekingenAdverteren
#40395 - op Stugknuten.com sinds 2025-06-16
 9 + 1 bedden
 80
 8400 SEK/week

Sommaridyll på egen sjöudde

Deze accommodatie beschikt over de Stugknuten S-veiligheidsmarkering

De Stugknuten S-markering betekent dat uw verhuurder zijn best heeft gedaan om de gang van zaken zo veilig mogelijk te maken. U betaalt voor deze accommodatie per bank of creditcard als u uw reservering maakt. De huur wordt echter pas aan de verhuurder uitbetaald als u heeft uitgecheckt. Deze beveiliging is alleen van toepassing als de boeking en de betaling via het systeem van Stugknuten verlopen.  
Meer informatie vindt u hier

På en egen udde intill sjön Håckstaviken ligger vår faluröda stuga, en riktig sommaridyll 15 km öster om Hudiksvall och halvvägs till Hölicks havsbad på Hornslandets udde.

Stugan består av en storstuga med öppen spis, kök med kyl och frys och rinnande vatten ur egen brunn, 3 sovalkover med totalt 5 bäddar, badrum med en separett, tvättmaskin, dusch och bastu. Dessutom ett loft via en trappa från storstugan med ytterligare 4 bäddar + en extra säng. Även ett utedass finns.

Stugan har en stor veranda som flitigt används för att äta middagar ute och njuta av den vackra vyn över sjön. Tomten är stor med en BBQ, en pizzaugn och en sandlåda samt flera sittplatser anpsassade för sol hela dagen. Båt och kanot finns för att ro eller paddla längs sjön.

Sjön blir snabbt varm på sommaren med badtemperaturer kring 20-25 grader. I sjön kan man fiska gädda och aborre, med egen fiskeutrustning. I skogen på bergsknallen bakom stugan kan man vandra och plocka blåbär och hallon (Juli-Augusti) och lingon (Augusti-September). Vill man göra en avstickare till havet är det ca 15 km till Hölick och Kuggören, båda med ett litet kapell. I Hölick finns en fin campingplats, minigolfbana, restaurang, vandringsleder samt 2 härliga sandtränder.

De närmsta affärerna, bank och systembolag finns i den charmiga trästaden Hudiskvall på ca 20 minuters bilavstånd. I Hälsingland kan man även besöka en av de många Hälsingegårdarna (världsarv) eller fynda på en gårdsauktion. En rolig utflykt är att trampa dressin längs den nedlagda järnvägen mellan Delsbo och Forsa.

Övrigt bra att veta:
Stugan är enkel men välutrustad och rymlig med mycket charm.
Mobiltelefontäckningen är mycket god – däremot finns ej Wifi.
Medtag egna säng- och badlakan.
Slutstädning görs av hyresgästen själv.

Vid en avskild del av tomten finns ytterligare en stuga som ej ingår i uthyrningen. Under ett antal veckor per sommar är den bebodd.
Stugknuten
Seizoenen en prijzen

Prijs per nacht vanaf 1200 SEK

Prijs per nacht naar 1200 SEK

Prijs per week vanaf 8400 SEK

Prijs per week naar 8400 SEK

Stugknuten
Faciliteiten
Informatie
  •  Aparte slaapkamers
  •  Barbecue
  •  Mobiele dekking – Ej Wifi men god mobiltäckning
  •  Open haard
  •  Roken niet toegestaan
  •  Terras
  •  Tuinmeubels
  •  Tv
 Keukenspullen
  •  Diepvries
  •  Koelkast
  •  Kookgelegenheid – Välutrustat kök, dock ej diskmaskin
 Badkamerinrichting
  •  Douche
  •  Sauna
  •  WC – En s.k. Separett (ej vatten toalett)
  •  WC buitenshuis
  •  Wasmachine
 Beschikbaar in de buurt
  •  Bootverhuur – Roddbåt, ingår
  •  Kanoverhuur – en äldre kanot ingår
  •  Natuurbad
Overige informatie

Advies voor huurders bij het reserveren

Stugknuten
Stugknuten

Als u wilt reserveren of vragen heeft

Huisjes te huur

Huisjes gezocht

Over Stugknuten

Andere talen

Stugknuten in English

Stugknuten på Svenska

Stugknuten auf Deutsch

Stugknuten in het Nederlands

Stugknuten i Norsk

Stugknuten i Dansk

Contact

Stugknuten uthyrning AB (556681-5238)
KIVRA: 556681-5238
106 31 Stockholm
Sverige
info@stugknuten.com