Dette overnatningssted er forsynet med Stugknutens S-mærke
Stugknutens S-mærke betyder, at din udlejer har valgt at sikre dig så tryg en handel som muligt. Du betaler for overnatningsstedet samtidigt med bookningen, men lejen udbetales ikke til udlejer, før du har tjekket ud. Denne tryghed gælder kun, hvis booking og betaling foregår via Stugknutens system.
Læs mere her
Självincheckning - nyckelskåp finns med kod.
Stugan är belägen på samma gård som värdparet, i ett lugnt bostadsområde, nära Siljan (4 km in till Leksand). Det finns tillgång till en lokal badstrand för de boende i området. Skogen finns invid husknuten med längdskidspår (upp till Granbergets skidanläggning). Lämplig utgångspunkt för många aktiviteter; Sommarland (6 km), Tegera Arena och Lugnets idrottsanläggning (ca. 5 km). Med bil finner du många slalombackar och de intilliggande städerna Falun, Mora och Borlänge med många utflyktsmål.
I stugan på ca. 35 kvm finner du en förstukvist och en rymlig hall. Ett allrum med en bäddsoffa för 2 fullvuxna personer och en bäddsoffa för ett barn/ungdom.
Lakan och handdukar ingår i priset, liksom täcken och kuddar.
I rummet finns en öppen spis med insats, en luftvärmepump, en garderob och en byrå.
Köket är utrustat med en pressbryggare, som även fungerar med vanligt bryggkaffe (blir då lite mer sump/grumligt), en vattenkokare, brödrost, kylskåp med frysfack, bänkspis med två plattor och ugn samt husgeråd. I köket finns en kakelugn.
Ett litet badrum med dusch och toalett
Lämna stugan nystädad. Det finns ett städskåp i köket med dammsugare och enklare städmaterial.
Tvätten läggs i en tvättkorg.
En liten utomhusgrupp finns under vår, sommar och tidig höst.
Ved finns bakom stugan.
Fri WIFI.
Fri parkering
Ej rökning
Inga ytterskor inomhus (förutom i hallen)
Husdjur ej tillåtet
Party och vilda fester är ej tillåtet
Avstånd till Leksand ca 4 km.
Populära aktiviteter under sommaren är Leksand sommarland en vattenpark, beställ entrébiljett i förväg.
Det finns en badplats i närheten av stugan som endast är till för oss i området.
Minigolf finns i Siljansnäs och Orsandbaden
Det går att spela golf på Leksands GK eller Snöån GK (Dala Järna)
Stugvärdarna kan ge tips på vandringar eller cykelturer.
Vintertid går det ofta att åka skridskor och skidor på Siljan.
Längdskidåkning, flera spår finns i närheten.
Slalom, Granberget är en familjebacke, avstånd ca 10 km.
Romme alpin är en fantastisk skidanläggning i södra Dalarna med 6 st 6-stolsliftar, avstånd 55 km (boka liftkort i förväg).
Leksandshallen - simhall, gym, bastu/relax
Det finns en pärm i stugan med tips på utflykter, fikaställen och matställen.