#43945 - på Stugknuten.com siden 2026-08-06
 3 senge
 50
 5000 SEK/uge

Mysig stuga nära skog och hav

Dette overnatningssted er forsynet med Stugknutens S-mærke

Stugknutens S-mærke betyder, at din udlejer har valgt at sikre dig så tryg en handel som muligt. Du betaler for overnatningsstedet samtidigt med bookningen, men lejen udbetales ikke til udlejer, før du har tjekket ud. Denne tryghed gælder kun, hvis booking og betaling foregår via Stugknutens system.  
Læs mere her

Ta chansen och hyr vår mysiga 70-talsstuga som ligger på gångavstånd från både Höga kusten-leden och havsbadet. Här kan du njuta av det skogsnära läget och besöka den trollska Nässjöbäcken som ligger ett stenkast in i skogen. I centrala Köpmanholmen, som ligger 3 km från stugan, finns mataffär, restaurang, kafé och bruksmuseum. Därifrån går även båtarna till det populära resmålet Ulvön. Stugan passar alla som vill njuta av Höga kustens natur i en gemytlig och funktionell stuga.

Bekvämligheter
Stugan har två rum och kök. Den är utrustad med en dubbelsäng (160 cm) i sovrummet och en bäddsoffa (120 cm) i vardagsrummet. Det finns en kamin och en tvättmaskin. I badrummet finns dusch och wc. Köket är utrustat med kyl och frys, spis (tre plattor), mikro, brödrost, kaffe-perkulator, vattenkokare, elvisp, mixer samt en liten diskmaskin.

För kännedom
Då vi nyligen tagit över stugan har vi ännu inte hunnit renovera badrum och fasad. Vissa dagar har kranvattnet en udda bismak, men det går utmärkt att dricka (vi gjorde vattentest i våras). För ett gott vatten brukar vi "lufta" vatten i dunkar i kylen en stund innan vi dricker, då smakar vattnet som vanligt.

Intill stugan ligger även två mindre röda stugor där Mats syster och hennes lilla familj bor ibland. De har även en liten hund. Är de där så delar ni parkering. De brukar ibland hämta vatten i utomhuskranen på stugan, men är annars diskreta grannar de tillfällen de är där.

Närområdet
Närmaste havsbad: 5 min promenad (400 m)
Närmsta affär: 6 min med bil (3 km)
Tid in till Örnsköldsvik centrum: 25 min (2,5 mil)

Städning efter vistelse utförs av hyresgästen. Påslakan och handdukar finns att låna mot en avgift på 200 kr.

Vi bor själva i Göteborg, men finns tillgängliga på telefon för frågor och tips. I närområdet finns Mats mamma Agneta som gärna hjälper till om det skulle uppstå något problem.
Stugknuten
Sæsoner og prisklasse

Pris per nat fra 800 SEK

Pris per uge fra 5000 SEK

Pris per natt: 800 kr (uthyres minst tre nätter)
Pris per vecka: 5000 kr
Stugknuten
Faciliteter
Information
  •  Udendørs møbler – i plast
  •  Åbent ildsted – kamin
 Køkkenudstyr
  •  Fryser
  •  Køleskab
  •  Opvaskemaskine – (liten)
 Badeværelsefaciliteter
  •  Bad
  •  Vaskemaskine
  •  WC
 Tilgængelig tæt på
  •  Udendørs svømmefaciliteter (strand) – Havsstrand 400 meter från huset.
Yderligere information

Et råd til lejere når der bookes

Stugknuten
Stugknuten

Hvis du ønsker at bestille eller har spørgsmål

Hytter til leje

Hytter søges

Om Stugknuten

Kundeservice (FAQ)
Administrer cookies
Stugbasen

Andre sprog

Stugknuten in English

Stugknuten på Svenska

Stugknuten auf Deutsch

Stugknuten in het Nederlands

Stugknuten i Norsk

Stugknuten i Dansk

Kontakt

Stugknuten uthyrning AB (556681-5238)
KIVRA: 556681-5238
106 31 Stockholm
Sverige
info@stugknuten.com