#41933 - på Stugknuten.com siden 2026-02-12
 4 + 2 senge
 56
 12000 - 15000 SEK/uge

Sommarstuga i Stockholms skärgård

Dette overnatningssted er forsynet med Stugknutens S-mærke

Stugknutens S-mærke betyder, at din udlejer har valgt at sikre dig så tryg en handel som muligt. Du betaler for overnatningsstedet samtidigt med bookningen, men lejen udbetales ikke til udlejer, før du har tjekket ud. Denne tryghed gælder kun, hvis booking og betaling foregår via Stugknutens system.  
Læs mere her

På Sollenkroka Ö ligger vår mysiga sommarstuga. Med Vaxholms båtar tar du dig enkelt dit och tillbaka. Från Stockholm, Vaxholm eller Sollenkroka brygga (på fastlandet intill ön).
Ca 200 m till sandstrand, bryggor att bada från, fotbollsplan och härliga klippor för bad, sol och den mysiga picknicken är det ett paradis på sommaren.
I huvudbyggnaden finns 2 sovrum. Ett med en dubbelsäng och ett med två separata sängar. Dessutom finns en gäststuga med en våningssäng. Det är ett helt modernt kök, vardagsrumsdel med stor hörnsoffa och tv.
Eftersom stugan är på en ö med begränsat med vatten i egen brunn badar vi oftast istället för att duscha. Och inget går upp mot ett mysigt morgondopp. Men det finns en dusch och toan är en smidig förbränningstoalett som är väldigt enkel att använda.
Utomhus är altanen väldigt generös med ett stort matbord (plats för 8-10 personer), vilstolar och en härlig hörnsoffa. Solen kommer redan på morgonen och lyser på altanen hela dagen. Så väderstrecket är perfekt. Lyser den för mycket finns ett stort parasoll.
Ingen mataffär finns på ön så du tar antingen med dig mat eller beställer för leverans av Mathem direkt till bryggan. En vagn finns för att rulla upp packning och mat till huset.
Stugknuten
Sæsoner og prisklasse

Pris per nat fra 2000 SEK

Pris per nat til 2500 SEK

Pris per uge fra 12000 SEK

Pris per uge til 15000 SEK

Stugknuten
Faciliteter
Information
  •  Barbequefaciliteter
  •  Bredbånd
  •  Ingen rygning indendørs
  •  Mobildækning
  •  Opdelte rum
  •  Udendørs møbler
  •  Udendørssted (terrasse osv.)
  •  tv
  •  Åbent ildsted
 Køkkenudstyr
  •  Fryser
  •  Køleskab
  •  Madlavningsfaciliteter
  •  Opvaskemaskine
 Badeværelsefaciliteter
  •  Bad
  •  WC
 Tilgængelig tæt på
  •  Fodboldbane
  •  Udendørs svømmefaciliteter (strand)
Yderligere information

Et råd til lejere når der bookes

Stugknuten
Stugknuten

Hvis du ønsker at bestille eller har spørgsmål

Hytter til leje

Hytter søges

Om Stugknuten

Andre sprog

Stugknuten in English

Stugknuten på Svenska

Stugknuten auf Deutsch

Stugknuten in het Nederlands

Stugknuten i Norsk

Stugknuten i Dansk

Kontakt

Stugknuten uthyrning AB (556681-5238)
KIVRA: 556681-5238
106 31 Stockholm
Sverige
info@stugknuten.com