Dette overnatningssted er forsynet med Stugknutens S-mærke
Stugknutens S-mærke betyder, at din udlejer har valgt at sikre dig så tryg en handel som muligt. Du betaler for overnatningsstedet samtidigt med bookningen, men lejen udbetales ikke til udlejer, før du har tjekket ud. Denne tryghed gælder kun, hvis booking og betaling foregår via Stugknutens system.
Læs mere her
Kom och bo på en lugn och vacker plats, beläget direkt invid Bodasjön. Naturligt vildvuxen vacker natur med vatten, skog, ängar, åkrar och tillgång till egen brygga, roddbåt och vedeldad bastu. Vintertid kan man åka skridskor och pimpla på sjön, basta och bada isvak. Ved till boendena och bastun ingår i hyran. 8 km (10 min med bil) till Järvsö tätort, där det finns många sevärdheter och aktiviteter exempelvis Vildriket (Järvzoo), Stenegård, Järvsö Bergscykelpark, Järvsöbacken m.m.
Två mysiga boenden ingår i uthyrningen, en stuga och en uthyrningsdel på bottenvåningen i boningshuset, båda på samma tomt.
Eluppvärmd stuga med fyra sovplatser, två i bäddsoffa och två i våningssäng. Inget vatten finns indraget till stugan, utan vattendunk medtaget från bottenvåningen. Vedspis, spisplatta med ugn, vattenkokare, kaffebryggare och kyl och frys. Utedass och vattenslang till enkel utedusch finns vid stugan sommartid. Annars användes toaletten och duschen på bottenvåningen.
Eluppvärmt boende på bottenvåningen med egen ingång och ett rum med tre sovplatser, en enkelsäng och en bäddsoffa med två sovplatser. Fullt utrustat kök med vedspis, två elektriska spisplattor, vattenkokare, kaffebryggare, mikro, och rymlig kyl och frys. TV (ej betalkanaler), toalett, duschkabin och tvättmaskin.
Trådlöst Wifi finns tillgängligt. Rökning är ej tillåtet inomhus. Husdjur är välkomna i uthyrningsdelen på bottenvåningen, om vi kommer överens om det (en förutsättning är att de är rumsrena och inte orsakar någon skada). Husdjur är ej tillåtet i stugan. Ta gärna med egen kol vid grillning utomhus. Övrigt; hårtork, strykbräda, strykjärn, flytvästar finns tillgänglig att låna. Toalett- och hushållspapper ingår. Salt och peppar finns på plats.
Egna sänglinnen och handdukar medtages. Städning utföres av hyresgästen. 1000 kr i depositionsavgift betalas vid ankomst och återbetalas efter hyresvärdens genomgång av städningen m.m.
Från och med juni till och med september uthyres boendena måndagar kl 12.00 till fredagar kl 12.00. Från och med oktober till och med maj uthyres boendena från måndagar kl 12.00 till söndagar kl 12.00. Uthyres minst 2 nätter. Pris: 1300 kr per natt för båda boendena.
Det finns totalt 7 sängplatser tillgängliga (3 i boendet på bottenplan och 4 i stugan).
Vid frågor, välkommen att kontakta mig.
Mvh Agneta