Dette overnatningssted er forsynet med Stugknutens S-mærke
Stugknutens S-mærke betyder, at din udlejer har valgt at sikre dig så tryg en handel som muligt. Du betaler for overnatningsstedet samtidigt med bookningen, men lejen udbetales ikke til udlejer, før du har tjekket ud. Denne tryghed gælder kun, hvis booking og betaling foregår via Stugknutens system.
Læs mere her
Villa Ilstad
Ett fint, stort gult hus i Jäckvik i Sverige, nära matbutiken "Jäckvik Liv's" och sjön Hornavan. Huset består av två separata lägenheter. En av dem, som hyrs ut, ligger på andra våningen, är nyrenoverad och har gott om plats för 7 personer. Ingången är på bottenvåningen via en inre trappa upp till lägenheten.
Lägenheten har två stora sovrum med varsin queen size-säng och ett stort sovrum med en queen size-säng samt en enkelsäng. Ett stort badrum med dusch och tvättmaskin ligger nära sovrummen. Utöver ett rymligt vardagsrum och köksområde finns en liten balkong med utsikt över sjön – perfekt för morgonkaffet.
På husets sydöstra sida finns en terrass där man kan njuta av solen och grilla. Det finns flera trädgårdsmöbler i förrådet. Lägenheten har centralvärme, så det är varmt och behagligt hela tiden. Vi har även en egen vaktmästare på plats som kan hjälpa till om något skulle uppstå. Detta innebär att du kan se fram emot en bekväm vistelse.
Vi bor inte i huset, och är bara där ibland på bottenvåningen, oftast på helgerna, så det finns goda möjligheter att du får huset helt för dig själv.
Om området:
Jäckvik är en liten fjällby i Arjeplogs kommun längs väg 95 (Silvervägen). Området sträcker sig mellan 220 och 283 km och är känt för sitt vackra landskap och sina aktiviteter både sommar och vinter. På vintern finns leder för både skoter och längdskidor, samt en skidbacke. Isfiske är möjligt på den frusna sjön.
På hösten finns det goda möjligheter att plocka svamp och bär i skogen. Sjön Hornavan, som ligger nära huset, är Sveriges djupaste sjö med ett djup på 221 meter. På denna sjö kan du använda vår roddbåt för upp till sex personer utan kostnad. Flytvästar finns för både vuxna och barn. Ett isborr för vinterfiske finns också tillgängligt.
Förutom Hornavan finns det många andra sjöar i Jäckvik med utmärkta fiskemöjligheter. Nära Jäckvik ligger även nationalparken Pieljekaise. Den kända vandringsleden Kungsleden passerar Jäckvik och är väl markerad i området kring nationalparken.
Med andra ord – det finns gott om aktiviteter och möjligheter i närheten.
Mer information om området och fiskekort finns i matbutiken som ligger endast 150 meter från huset.
Kontakta oss för ett erbjudande.
Gästtillgång
Gäster har tillgång till hela våningsplanet. Det finns också en bastu på tomten som är tillgänglig för gäster.