Dette overnatningssted er forsynet med Stugknutens S-mærke
Stugknutens S-mærke betyder, at din udlejer har valgt at sikre dig så tryg en handel som muligt. Du betaler for overnatningsstedet samtidigt med bookningen, men lejen udbetales ikke til udlejer, før du har tjekket ud. Denne tryghed gælder kun, hvis booking og betaling foregår via Stugknutens system.
Læs mere her
Enkel stuga vid skogen med utsikt över Mosjön. Skogen runt om med naturtomt och även gräsmatta. Stugan har en stor matplats, ett rum med sovalkov och välutrustat kök. Här kan man leva enkelt en vår, sommar och höst. Stugan är nog bäst lämpad för 2 personer, men det finns sängar till 5.
Stugan ligger på en höjd man går upp via stig eller trappor från parkeringsplatsen. Ljuvlig morgonsol och under hela dagen. En liten fiskebåt finns att hyra med enkel brygga. (man kan endast vara en vuxen i båten, (helst liten och lätt)
I Friggeboden finns våningssäng och den stugan är isolerad och sval på sommaren. Utedasset har mulltoa, kissa kan man göra i skogen då tomten är helt insynsskyddad. Utedusch med varmvatten/kallt vatten från varmvattenberedaren som är i köket. Mygg kan förekomma i Norrland, men vackert och mycket naturupplevelser runt stugan.