#39939 - på Stugknuten.com siden 2025-05-03
 2 + 2 senge
 50

Välkommen till Rosenhill, Arboga.

Dette overnatningssted er forsynet med Stugknutens S-mærke

Stugknutens S-mærke betyder, at din udlejer har valgt at sikre dig så tryg en handel som muligt. Du betaler for overnatningsstedet samtidigt med bookningen, men lejen udbetales ikke til udlejer, før du har tjekket ud. Denne tryghed gælder kun, hvis booking og betaling foregår via Stugknutens system.  
Læs mere her

Välkommen till vår mysiga grindstuga i lantlig stil - perfekt för dig som söker lugn och ro, men ändå vill ha närhet till stadens bekvämligheter. Stugan ligger i en historisk miljö bara minuter från centrala Arboga, och erbjuder en unik kombination av natur, kultur och avkoppling.

Här bor du intill den vackra Arbogaån och har tillgång en stor, grönskande trädgård- idealisk för morgonkaffet, ett dopp i ån eller en stilla stund med en bok under kejsarlinden.

Grindstugan är på 50 kvm och du har hela byggnaden för dig själv. I stugan ryms sovrum, vardagsrum, kök, badrum och en hall. Precis i anslutning har du en egen uteplats (syrenberså) med trädgårdsmöbler och grill.

Du har tillgång till stora delar av trädgården. Ner mot Arbogaån finns ytterligare sittplatser där du kan njuta av utsikten och det rika fågellivet. I ån har vi en brygga där du kan ta dig ett svalkande dopp.

Köket är utrustat med spis, kylskåp, frys, kaffebryggare, micro, vattenkokare och brödrost. Vanliga basvaror och förbrukningsvaror finns som salt, peppar, kryddor, olja, diskmedel och disktrasor. I det välutrustade köket finns även champagne-, vin-, öl-, whiskey-, snaps-, och cocktailglas, picknickkorg och termos.

Sovrummet finns två bäddade sängar (två enkelsängar) och i vardagsrummet en bäddsoffa(140cm). Då varmvattenberedaren i grindstugan är dimensionerad för 2 personer rekommenderar vi stugan för 2 gäster.

Täcken, kuddar, sängkläder och handdukar ingår.
I badrummet finns handdukar, toalettpapper och handtvål.
Gratis parkering, gratis Wi-Fi.

Vi tillåter husdjur.
Ej rökning inomhus.

Du har tillgång till två cyklar (dam- och herrcykel).
Har du elbil erbjuder vi laddning mot en extra kostnad. Åker du motorcykel finns det möjlighet att parkera i garage.

Huset ska slutstädas innan utcheckning. Önskas slutstädning tillkommer 1000:- och ska meddelas av hyresgästen vid bokning.

Självständig in/ut checkning via ett låst nyckelskåp.

Vi bor på samma gård och hjälper gärna till om det behövs.
Välkommen till Rosenhill, Arboga!
// Karin och Pelle.
Stugknuten
Sæsoner og prisklasse
950 kr/dygn
Oktober-April 5000 kr/vecka
Maj -September 6000kr/vecka
Vid längre bokningar enligt överenskommelse.

Sänglinne och handdukar ingår.
Stugknuten
Faciliteter
Information
  •  Barbequefaciliteter – Elgrill
  •  Bredbånd
  •  Hunde er velkomne
  •  Ingen rygning indendørs
  •  Ladestation til elbil
  •  Mobildækning
  •  Udendørs møbler
  •  Udendørssted (terrasse osv.)
 Køkkenudstyr
  •  Fryser
  •  Køleskab
  •  Madlavningsfaciliteter – Fullt utrustat kök
  •  Mikrobølgeovn
 Badeværelsefaciliteter
  •  Bad
  •  WC
 Tilgængelig tæt på
  •  Cykeludlejning – Dam och herrcykel finns att låna. Har du med egen mountainbike finns Arboga MTB Arena 1 km från stugan. Möjlighet att tvätta cykel finns.
  •  Golf – 4 km till Arboga Golfklubb
  •  Indendørs svømmefaciliteter – 4 km till Arboga simhall Ekbacksbadet
  •  Udendørs svømmefaciliteter (strand) – Du har tillgång till vår brygga för ett dopp.
  •  Vandreruter – Naturreservatet Gålsjön ligger 500 meter från stugan. Leder och utkikstorn över sjön.
Yderligere information

Et råd til lejere når der bookes

Stugknuten
Mangopay
Stripe
BankID
Visa MasterCard
Omocom