#39936 - på Stugknuten.com siden 2025-05-03
 5 senge
 90
 15000 SEK/uge
(2)

Fjällbacka sommarhus med mycket hög standard

Dette overnatningssted er forsynet med Stugknutens S-mærke

Stugknutens S-mærke betyder, at din udlejer har valgt at sikre dig så tryg en handel som muligt. Du betaler for overnatningsstedet samtidigt med bookningen, men lejen udbetales ikke til udlejer, før du har tjekket ud. Denne tryghed gælder kun, hvis booking og betaling foregår via Stugknutens system.  
Læs mere her

Huset hyrs ut i som minst 2 veckor vecka lördag - lördag och det är v 27-28 eller V29-30 som är möjliga att hyra. För att vara tydlig V 28-29 funkar inte Då vi som värdar alltid möter upp hyresgästen vid ankomst och kör upp från Gbg. Önskar ni 4 veckor så är priset självklart flexibelt som ni kan se. Vid förfrågan ring gärna efter kontorstid 17:00. (Vår enda önskan är att ni får en kanon upplevelse i Fjällbacka med ett hus som ni gillar med en standard som vi själva har i vårt permanentboende)

Huset har två härliga altaner, en i västerläge och en i öster läge med trädgårdsmöbler, skyddande markis eller parasoll och en grill plats.

Från altanen i väster är det öppen utsikt mot Anråsälven och Fjällbacka golfklubb. Tomten på 700 m2 består av gräsmatta med självgående gräsklipparrobot och är inhägnad med staket. Det finns även rabatter och en vacker hängbjörk. Till närmaste granne är det ca 5 meter. (Och dom är kanonbra)

Huset är utrustat med dusch, WC och tvättmaskin som är ny sen 2025.

Huset har en öppen planlösning mellan kök och vardagsrum.

Köket är välutrustat och innehar blandat annat spishäll, ugn, kyl/frys, diskmaskin, mikrovågsugn, kaffebryggare, våffeljärn, bestick, glas, porslin och i övrigt vad som brukar finnas i ett kök.

I vardagsrummet finns bekväma möbler och en TV. Här finns även en kamin för mysiga kvällar.

Huset har tre sovrum och består av ett sovrum med en 180 cm bredd säng, ett sovrum med en 140 cm bredd säng och ett sovrum med våningssäng 90 cm bredd

Gäster får själva medtaga lakan och sängkläder.

Husdjur är tillåtna men får ej vara i soffa eller sängar.

Max 5 övernattande personer är tillåtna i stugan. Hyresgästen ansvarar för slut städningen.

Det finns en gäststuga på tomten som är låst och som ej hyrs ut.

Övrig information:
Det är det 1,5 km till närmsta med härligt klippbad/sandstrand och utmärkta fiskeplatser.

Båtturer utgår från Fjällbacka, såsom badbåtar, sälsafari och guidade turer i skärgården där det bl a berättas om Ingrid Bergman som bodde på en ö utanför Fjällbacka. Turistföreningen har eget kontor på Ingrid Bergmans torg nere vid hamnen. De har många tips om aktiviteter. Bland annat djurparken Nordens Ark som ligger ca 30 minuters bilfärd från Fjällbacka.

Till båthamnen är det ca 300 meter (ej bad vänlig)

Närmaste golfbana, 1: tee finns ca 500 meter från huset. Nyckel till en bro över älven finns i nyckelskåpet i huset

Närmaste mataffär ligger i Fjällbacka 1,9 km från huset.
Stugknuten
Sæsoner og prisklasse

Pris per uge fra 15000 SEK

Pris/måned 55000 SEK

Bedømmelser

Følgende lejere efterlod en anmeldelse

Mikael Eriksson, lejes i 2025
Verifierat omdöme
Mycket nöjda med vår vistelse i Fjällbacka. Fint hur med bra standard. Området ligger lite utanför Fjällbacka i fin natur - som passade oss utmärkt.

Generel bedømmelse

Renlighed

Beliggenhed

Annoncens nøjagtighed

Henk v., lejes i 2025
Verifierat omdöme
We had a beautifull holiday in the summerhouse. The house was very comfortable. Also the surrounding of the house was perfect. Very near to Fjallbacka, a very beautifull little small village.

Generel bedømmelse

Renlighed

Beliggenhed

Annoncens nøjagtighed

Stugknuten
Faciliteter
Information
  •  Barbequefaciliteter – Klot grill finns att tillgå
  •  Bredbånd – Obegränsad surf
  •  Hunde er velkomne – Hund är välkommen, men inte i soffan och sängarna
  •  Ingen rygning indendørs
  •  Mobildækning – Full täckning finns
  •  Opdelte rum
  •  Udendørs møbler – Finns till båda uteplatserna samt parasoll och en markis
  •  Udendørssted (terrasse osv.) – Det finns två stycken uteplatser, en i västerläge och en i nordost
  •  tv – Det är en smart tv och det finns Obegränsad surf
  •  Åbent ildsted – Ved finns
 Køkkenudstyr
  •  Fryser
  •  Køleskab
  •  Madlavningsfaciliteter – Fullt utrustat kök kryddor och allt annat man normalt behöver
  •  Mikrobølgeovn
  •  Opvaskemaskine – En mycket tyst diskmaskin
 Badeværelsefaciliteter
  •  Bad – Det finns en dusch och Wc i huset
  •  Vaskemaskine
  •  WC
 Tilgængelig tæt på
  •  Fiske – Om man ska fiska så får man hyra båt av turistbyrån. Eller få förslag på de som hyr ut båtar
  •  Golf – ca 500 meter till 1:a Tee på Fjällbacka GK
  •  Minigold – Det är ca 2 Km till närmsta minigolfbana
  •  Ridning – Rimfaxe turridning ca 3 km från huset
  •  Tennis – Finns där minigolfbanan är
  •  Udendørs svømmefaciliteter (strand) – 1,5 km till närmsta badplats
Yderligere information

Et råd til lejere når der bookes

Stugknuten
Stugknuten

Hvis du ønsker at bestille eller har spørgsmål

Hytter til leje

Hytter søges

Om Stugknuten

Andre sprog

Stugknuten in English

Stugknuten på Svenska

Stugknuten auf Deutsch

Stugknuten in het Nederlands

Stugknuten i Norsk

Stugknuten i Dansk

Kontakt

Stugknuten uthyrning AB (556681-5238)
KIVRA: 556681-5238
106 31 Stockholm
Sverige
info@stugknuten.com