Menu
Stugknuten
StartFind hytterMine favoritterMine beskederMine reservationerReklamer
#39582 - på Stugknuten.com siden 2025-03-24
 8 senge
 96
 8000 - 12000 SEK/uge
(4)

Idyll Norra Öland nära Löttorp

Dette overnatningssted er forsynet med Stugknutens S-mærke

Stugknutens S-mærke betyder, at din udlejer har valgt at sikre dig så tryg en handel som muligt. Du betaler for overnatningsstedet samtidigt med bookningen, men lejen udbetales ikke til udlejer, før du har tjekket ud. Denne tryghed gælder kun, hvis booking og betaling foregår via Stugknutens system.  
Læs mere her

Stort hus, 1 sovrum(större) med 1 dubbelsäng. 1 sovrum mindre, 2 st 90 sängar. Vardagsrum: 1 större och 1 mindre. Gäststuga med 1 dubbelsäng + våningssäng.
Härlig stor, solig tomt (4000 m2) uteplats med utemöbler. (3 solsängar, finns dyna till 1 st säng - vänligen använd handdukar till övriga)
Badplats med sandstrand Tingskullen, 3 km. Flera av norra Ölands finaste stränder är Byerum, Hagelstad (klippor), Sandby, Böda Sand, Lyckesand.
Avstånd till Löttorp 9 km, Byxelkrok 2,5 mil, Borgholm 3,5 mil.
Restauranger: Lammet & Grisen Löttorp kan rekommenderas. (11 km)
I Källa finns Ica, Glassbar, Gårdsbutik ca 3 km. Ninnis Kroppkaksbod, rikskänd kroppkaksmakare.
I Löttorp finns Ica (större), restauranger, konditori, systembolag (under sommaren) + andra mindre butiker.
Sevärdheter: Naturreservat Högenäs Orde, Källa Gamla Kyrka. Trollskogen, Långe Erik, Borgholms slottsruin, Ramsnäs, Byrums raukar, Blå Jungfrun,

Hyresregler

Incheckning tidigast 15:00
Utcheckning 11:00
Sängkläder/Handdukar ingår EJ.
Hyresgästen städar. Städprodukter finns tillgängligt.
Soptunna ställs ut vid vägen torsdagar jämn vecka. Sopsortering finns vid Ica Källa. (glas, papper, metall, plast)
Allmän ordning gäller angående ljudvolym - respektera grannar.
Glöm ej stänga alla fönster och låsa alla dörrar innan ni checkar ut.
Busshållplats 3 km.
Inga husdjur är tillåtet.
Ett paradis på sommaren!
Stugknuten
Sæsoner og prisklasse

Pris per uge fra 8000 SEK

Pris per uge til 12000 SEK

Vecka 14-25 8000:-/ vecka
Vecka 26-34 12000:-/vecka
Vecka 35-44 8000:-/vecka

Övrig tid efter överenskommelse
Bedømmelser

Følgende lejere efterlod en anmeldelse

Berndt Mikael B., lejes i 2025
Verifierat omdöme

Generel bedømmelse

Renlighed

Beliggenhed

Annoncens nøjagtighed

Maria D. (Vært)
Tack så mycket för omdömet! Trevligt att ni tyckte om vårt hus. Välkomna åter!
Stephen R., lejes i 2025
Verifierat omdöme
Väldigt fint beläget, riktigt lantlig känsla och stora ytor för barnen att leka ute. ICA och gårdsbutik är väldigt nära. Väldigt stora sällskapsytor med vardagsrum och mindre TV rum som passade bra med stort sällskap som kunde dela upp sig lite efter långa dagar på stranden. Fräscht i badrum, duschrum och kök. Bra, stor kolgrill som passade bra för att laga mat till många. Med tanke på att det är 8 sovplatser så var det svårt med matlagning för övrigt för så många, både vad gäller arbetsytor i köket (man får förbereda maten på ett av matborden) och det fanns bara 2 halvstora kastruller och två stekpannor. Det fanns inte heller någon brödrost som hade varit bra för oss som familj och vi tog för givet att det skulle ingå i fullt utrustat kök. Stort plus ändå för diskmaskin och för vattenkokare. Det var lite trist med ytskikten ute med tanke på veckopriset, med mycket flagnande färg, men helhetsintrycket var ändå bra och det gick väldigt bra att kommunicera med ägarna.

Generel bedømmelse

Renlighed

Beliggenhed

Annoncens nøjagtighed

Maria D. (Vært)
Stort tack för återkoppling! Härligt att ni trivts i vårt sommarhus där det får plats många personer. Tack för tips! Vi kommer skaffa en brödrost och även nytt set med kastruller/stekpannor framåt. De flesta klarar sig med det som finns. Vi har även tänkt byta fasad på huset, och annat smått och gott framåt. Välkomna åter! MVH Maria
Rebecca Boson, lejes i 2025
Verifierat omdöme

Generel bedømmelse

Renlighed

Beliggenhed

Annoncens nøjagtighed

Maria D. (Vært)
Tusen tack för återkoppling! Härligt ni haft en fin vistelse! Varmt välkomna åter! MVH Maria
Seppo Karvonen, lejes i 2025
Verifierat omdöme

Generel bedømmelse

Renlighed

Beliggenhed

Annoncens nøjagtighed

Maria D. (Vært)
Tusen tack för återkoppling! Roligt att ni trivts i vårt sommarhus. Vi kommer se över städningen framåt! Välkomna åter! MVH Maria
Stugknuten
Faciliteter
Information
  •  Allergivenligt
  •  Barbequefaciliteter – Charcoal grill
  •  Hunde ikke tilladt
  •  Ingen rygning indendørs
  •  Mobildækning
  •  Opdelte rum
  •  Udendørs møbler
  •  Udendørssted (terrasse osv.)
  •  tv
 Køkkenudstyr
  •  Fryser
  •  Køleskab
  •  Madlavningsfaciliteter – Fully equipped kitchen
  •  Mikrobølgeovn
  •  Opvaskemaskine
 Badeværelsefaciliteter
  •  Bad
  •  Vaskemaskine
  •  WC
 Tilgængelig tæt på
  •  Cykeludlejning – 2+1 bike included.
  •  Golf – Ölands Golf Club 4 km
  •  Indendørs svømmefaciliteter – Åkerbobadet Löttorp
  •  Legeplads
  •  Minigold – Löttorp Centrum 9 km
  •  Udendørs svømmefaciliteter (strand) – Beach with sandy beach Tingskullen, 3 km. Several of the finest beaches in northern Öland are Byerum, Hagelstad (cliffs), Sandby, Böda Sand, Lyckesand.
  •  Vandreruter
Yderligere information

Et råd til lejere når der bookes

Stugknuten
Stugknuten

Hvis du ønsker at bestille eller har spørgsmål

Hytter til leje

Hytter søges

Om Stugknuten

Andre sprog

Stugknuten in English

Stugknuten på Svenska

Stugknuten auf Deutsch

Stugknuten in het Nederlands

Stugknuten i Norsk

Stugknuten i Dansk

Kontakt

Stugknuten uthyrning AB (556681-5238)
KIVRA: 556681-5238
106 31 Stockholm
Sverige
info@stugknuten.com