Dette overnatningssted er forsynet med Stugknutens S-mærke
Stugknutens S-mærke betyder, at din udlejer har valgt at sikre dig så tryg en handel som muligt. Du betaler for overnatningsstedet samtidigt med bookningen, men lejen udbetales ikke til udlejer, før du har tjekket ud. Denne tryghed gælder kun, hvis booking og betaling foregår via Stugknutens system.
Læs mere her
Fullbokat 2026- 2027 bokas först efter jul
Välkommen till vår charmiga sommaridyll i Vejbystrand på vackra Bjärehalvön. Här bor ni bara några minuters promenad från den långa sandstranden och havet, med Trollskogen runt hörnet och populära utflyktsmål som Båstad, Torekov, Hallands Väderö och Kullaberg inom nära räckhåll. Perfekt för familjer, par eller vänner som vill njuta av lugn, bad och skånsk sommar – och för golfare som vill ha nära till några av Sveriges finaste golfbanor.
Här bor ni i ett lugnt och trivsamt område med både strand och natur inom några minuters promenad. Njut av morgonkaffet på verandan, lata dagar vid havet och långa sommarkvällar på altanen i västerläge.
Det här uppskattar våra gäster:
☀️ 400 m till sandstrand
🏖️ Långgrund och barnvänlig sandstrand
🌲 Trollskogen med promenad- och löpslingor precis intill
🏡 Gäststuga på tomten
🐶 Husdjur välkomna
🍴 Promenadavstånd till ICA, restauranger och minigolf
🚗 Nära Båstad, Torekov, Hallands Väderö och Kullaberg
🚗 Ca 2 timmar från Göteborg
📶 Gratis WiFi
🚙 Parkering finns vid huset. För dig som kör elbil finns laddmöjlighet på parkeringen mot avgift. Observera att egen laddkabel behöver tas med.
⛳ Nära flera av Sveriges finaste golfbanor
Huset och gäststugan erbjuder totalt 6 ordinarie bäddar samt 2 extra sovplatser i bäddsoffa. Perfekt för den större familjen eller för två familjer som semestrar tillsammans.
Bytesdag söndagar- uthyrning endast veckovis
Om huset
Ni hyr ett huvudhus med två sovrum samt en separat gäststuga på tomten. Totalt finns 6 ordinarie bäddar (4 i huset och 2 i gäststugan) samt en bäddsoffa med 2 extra sovplatser. På nedervåningen finns kök med matplats, allrum med bäddsoffa, toalett samt separat duschrum med tvättmaskin. På övervåningen finns två sovrum med två sängar vardera. Vid entrén finns en charmig veranda med glaspartier och korgstolar. På husets västra sida ligger en altan med utemöbler där ni kan njuta av eftermiddags- och kvällssolen.
På tomten finns även ytterligare ett huvudhus och ett gästhus, men dessa är avskilda med häck för att ge en privat känsla.
Nära till det mesta:
Mittemot huset ligger Sanatorieskogen, även kallad Trollskogen, med härliga promenad- och löpslingor.
På promenadavstånd finns:
Vejbybadet (totalrenoverat 2024)
Välsorterad ICA-butik
Restauranger och pub
Minigolf
Fotbollsplan
Paddelbana
Utflyktsmål i närheten:
Båstad (18 km)
Torekov (20 km)
Ängelholm (14 km)
Helsingborg (40 km)
Hovs Hallar (22 km)
Kullaberg och Kullens fyr (48 km)
Från Torekov går båtar till Hallands Väderö, ett av Skånes mest uppskattade naturreservat.
För golfintresserade finns ett stort utbud av banor i området, bland annat Båstad, Bjäre, Torekov, Mölle, S:t Arild, Helsingborg och Åkagården.
Praktisk information:
Rökfritt boende
Husdjur välkomna
Fester är inte tillåtna
Uthyrning sker till ansvariga hyresgäster över 25 år (medföljande barn och ungdomar är självklart välkomna).