Dette overnatningssted er forsynet med Stugknutens S-mærke
Stugknutens S-mærke betyder, at din udlejer har valgt at sikre dig så tryg en handel som muligt. Du betaler for overnatningsstedet samtidigt med bookningen, men lejen udbetales ikke til udlejer, før du har tjekket ud. Denne tryghed gælder kun, hvis booking og betaling foregår via Stugknutens system.
Læs mere her
Mysig stuga nära idyllisk sjö med badplats. Stugan ligger lite på en höjd med underbar utsikt över ängarna. Sjöutsikt från delar av tomten, dock ej från huset. 6 sovplatser, 89m2. Vatten, wc och el finns.
Stugan har ett äldre men fräscht och funktionellt kök från 70-talet, spis, kylskåp, frys, diskmaskin och en matplats för 3-4 personer. Badrummet är helkaklat med golvvärme, tvättmaskin, dusch och fönster mot skogen.
I allrummet finns en bäddsoffa med två sovplatser, fåtölj och en braskamin som värmer gott om vintern. Ved till självkostnadspris finns. I allrummet finns också ett matbord med plats för 6-10 personer beroende på om iläggsskivan används.
Utöver detta finns två sovrum med dubbelsäng som kan göras om till två enkelsängar. Det är ljuvligt att sitta i det inglasade vardagsrummet och titta ut över ängarna och lyssna på fågelsången. I detta rum finns också en bäddsoffa med två sovplatser. Två fina badplatser finns i området (sjön Sillen) varav den närmsta ca 300 m från huset. Här finns också möjlighet att fiska. Stugan ligger i Hundby utanför Gnesta omgiven av vacker sörmländsk natur. Fina bär- och svampskogar. Utemöbler och altan med härlig utsikt. Grill finns. Luftvärmepump/AC
Båt kan lånas mot extra kostnad. Rökfritt och ej tillåtet att ha med djur i stugan.
Ca en mil från Gnesta och Vagnhärad. 17 km till Trosa och ca en timmes bilfärd till Stockholm.