#12838 - på Stugknuten.com siden 2012-06-16
 4 + 2 senge
 42
 3500 - 4900 SEK/uge
(7)

Timmerstuga 15meter från sjön

En mysig timmerstuga vid sjö med bra bad och gott fiske endast 20 min från Göteborg och Liseberg. 20 min till Borås med mycket bra shopping.
Ballasjön är känd för sitt karpfiske men du kan även få gädda och abborre. Båt eller kanot ingår i hyran. Omgivningarna lämpar sig väl för små utflyckter i alla väder, många sjöar och stränder i området. Kläd och textilfynd gör du i tygriket.Eller varför inte ett besök på underbara Borås djurpark. Om du vill åka vattenskidor ordnar vi det i en sjö i närheten.
Stugan går även att hyra Sön-Tors eller Tors-Söndag under lågsäsong


Vägbeskrivning:
Från Gbg förbi Landvetter flygplats. Tag av mot Bollebygd,tag vänster mot Hindås vid Shellmack. Efter 1km tag vänster vid skylt Ballasjön 1. Efter 1km direkt efter badplats ligger stugan på vänster sida.
Stugknuten
Sæsoner og prisklasse

Pris per uge fra 3500 SEK

Pris per uge til 4900 SEK

v.22-35 högsäsong
Bedømmelser

Følgende lejere efterlod en anmeldelse

Ubekræftet anmeldelse
Theo De Groot, lejes i 2026
Vi hyrde denna stuga i 10 dagar i slutet av maj. Urban var jättevänlig och redo att svara på alla våra frågor och önskemål. Omgivningen har många fina vanderleder och sjön är härlig att bada i. Med kanot och båten finns det även en flotte med picknickbord på och en liten elmotor. Det var skönt att få ta ut den på sjön för att fiska. Vi kan också varmt rekommendera Göteborgs Naturhistoriska museum när du är här.

Generel bedømmelse

Renlighed

Beliggenhed

Annoncens nøjagtighed

Ubekræftet anmeldelse
Jenny P., lejes i 2024
Super mysiga dagar i denna stuga. Har allt man behöver och värden är tillmötesgående och trevlig

Generel bedømmelse

Renlighed

Beliggenhed

Annoncens nøjagtighed

Ubekræftet anmeldelse
Monica Korpisalo, lejes i 2023
Mitt omdöme från sommaren 2021 håller fortfarande 🙂 Vi gillar verkligen denna stugan och närområdet 🙏🏻 Denna sommaren var vi 1 vecka i stugan själva ☀️ Dagsutflykter och bad en kväll när vädret var okej ☀️ Tack Urban för ditt trevliga bemötande och hjälpsamhet ❤️

Generel bedømmelse

Renlighed

Beliggenhed

Annoncens nøjagtighed

Ubekræftet anmeldelse
Sofia Skoglund, lejes i 2023
Jättemysig och bra planerad och rymlig stuga. Vi var två vuxna och 1 barn och det var gott om plats. Nära till bad med sandbotten och toppen att man fick låna båt. Värd Urban är supertrevlig och hjälpsam! Vi kommer gärna tillbaka.

Generel bedømmelse

Renlighed

Beliggenhed

Annoncens nøjagtighed

Ubekræftet anmeldelse
Sandra Eklund, lejes i 2022
Vi hade en riktigt skön vecka i denna stuga, 2 vuxna och 2 större barn. Stugan är bra planerad på liten yta, bra utrustad och ombonad. 6 st resårbottnar är ett plus, då slipper man slåss om eventuell våningssäng 😉. Nära till både Borås och Göteborg. Vi hittade utflykter som tex Laxton Ghost -Borås, Rydals Spinneri-museum, Marstrand och självklart Liseberg! För dagar vid stugan finns det fiske från båt och brygga (en gädda hann sonen fånga), badplats med långgrunt och vad jag anar en fantastisk svampskog. Såg spår av gula kantareller vid stigen till badet. Om man är ett sällskap eller två familjer så skulle jag hyra båda stugorna. Fina uteplatser med gräsmatta till båda. Urban är en väldigt generös person och ser till att man känner sig välkommen och trivs! Vi tackar för en fantastisk vecka och rekommenderar varmt denna stuga !

Generel bedømmelse

Renlighed

Beliggenhed

Annoncens nøjagtighed

Stugknuten
Faciliteter
Information
  •  Barbequefaciliteter
  •  Hunde ikke tilladt
  •  Ingen rygning indendørs
  •  Mobildækning
  •  Udendørs møbler
  •  Udendørssted (terrasse osv.)
  •  tv
 Køkkenudstyr
  •  Fryser
  •  Køleskab
  •  Madlavningsfaciliteter
  •  Mikrobølgeovn
 Badeværelsefaciliteter
  •  Bad
  •  WC
 Tilgængelig tæt på
  •  Bådudlejning – included
  •  Fiske
  •  Golf
  •  Indendørs svømmefaciliteter – 25km
  •  Kanoudlejning – included
  •  Ridning – 8min
  •  Tennis – 8min
  •  Udendørs svømmefaciliteter (strand) – 40m
  •  Vandreruter – 200m
Yderligere information

Et råd til lejere når der bookes

Stugknuten
Stugknuten

Hvis du ønsker at bestille eller har spørgsmål

Hytter til leje

Hytter søges

Om Stugknuten

Kundeservice (FAQ)
Administrer cookies
Stugbasen

Andre sprog

Stugknuten in English

Stugknuten på Svenska

Stugknuten auf Deutsch

Stugknuten in het Nederlands

Stugknuten i Norsk

Stugknuten i Dansk

Kontakt

Stugknuten uthyrning AB (556681-5238)
KIVRA: 556681-5238
106 31 Stockholm
Sverige
info@stugknuten.com