Stuga vid havet
Skatan, Galtström
Gårdshus vid havet mellan Skatans fiskeläge och Galtströms bruk. Huset har allrum med köksavdelning ...
Stugan ligger i Snasahögarnas fritidsby med utsikt mot Storsnasen. Den är trevlig och praktiskt inredd med storstuga/kök med öppen spis, tre sovrum, bastu och rymligt dusch och WC utrymme med torkskåp. Det finns bilväg ända fram till huset.
Det finns stor variation av fritidsaktiviteter såväl sommar som vinter. Direkt från stugan finns ett skidspår, 5 km, och på några minuter når man kalfjället med fina möjligheter till turåkning och toppturer. Från Storulvån, 10 km från stugan, finns rösade leder till en stor del av Jämtlands -och Härjedalsfjällen samt in i Norge. Slalombackar finns i Storlien, 15 min med bil. och Åre/Duved, 30 min med bil. Området är mycket populärt för fjällvandring och fiske. Markerna kring stugan och efter vägen mot Storulvån är rika på bär och svamp.
Vägbeskrivning:
Kör E 14 till Enafors – Sväng mot Handöl – Efter 5 km sväng höger mot Storulvån – Efter 1 km sväng höger mot Fritidsbyn Snasahögarna – Efter 0,7 km sväng första vägen mot vänster – Vår stuga är det näst sista huset på höger sida.
Snasahögarna, Storulvån, Storlien, Åre, Handöl
Kartor: Visa boendets adress och position på Hitta.se eller Google Maps
Kan hyras under längre perioder
Ansvarig för innehållet i denna annons och för uthyrningen av denna bostad är Annette Brugge. Genomför aldrig en förskottsbetalning av hyra efter endast e-post kontakt.
Har du hyrt denna bostad och känner dig nöjd? Hjälp oss då gärna genom att skriva in dig som nöjd hyresgäst.
Gårdshus vid havet mellan Skatans fiskeläge och Galtströms bruk. Huset har allrum med köksavdelning ...