Menü
Stugknuten
StartFerienhäuser findenMeine FavoritenMeine NachrichtenMeine BuchungenWerben
#39423 - auf Stugknuten.com seit 2025-03-06
 2 + 2 betten
 50
 4500 - 8000 SEK/Woche

Studio m etage fritt läge i charmig Skånegård

Diese Unterkunft ist mit dem S-Zeichen von Stugknuten ausgezeichnet

Die S-Kennzeichnung von Stugknuten bedeutet, dass Ihr Vermieter die Wahl getroffen hat, Ihnen ein möglichst sicheres Geschäft anzubieten. Diese Unterkunft wird bei der Buchung bezahlt, die Miete wird jedoch erst nach Ihrem Auschecken an Ihren Vermieter gezahlt. Diese Sicherheit gilt nur, wenn Buchung und Zahlung durch das System von Stugknuten erfolgen.  
Lesen Sie hier mehr dazu

Välkommen att hyra en flott nybyggd/ renoverad medelhavsinspirerad studio/ etagelägenhet med lugnt, avskilt läge med strålande utsikt över fälten på Österlen i ett ombyggt stall anno 1886.

Studion VILLA MARIA är ett privat och avskilt boende i ett fd stall nyrenoverat med två våningar. Här bor du med egen stenlag terrass och gräsmatta. Studion är en del av en äldre vitkalkad och charmig skånegård nära Brantevik och Simrishamn. Gården ligger helt avskilt ute på slätten med magisk utsikt över vidderna.

Studion har moder inredning, vitkalkade väggar och betonggolv med golvvärme nere. Studion delar parkering med huvudbyggnaden på baksidan. Studion rekommenderas till 2-3 vuxna/ tonårsbarn och inga småbarn pga trappa och etage/ sovloft. Finns möjlighet att ha hund/katt. Det finns också möjlighet att köpa städning för dig som önskar.

Boendet har öppen planlösning med ett allrum med ett nytt kök och vardagsrum med ny bäddsoffa (140 cm), charmiga stallfönster och dubbeldörrar av glas som vetter ut mot en egen terrass med utemöbler, ett nytt badrum med dusch och wc.

Sovrummet är charmigt sovloft på ovanvåningen med trägolv, bjälkar, räcke och trätak med ett runt fönster med utsikt över vidderna. En ganska brant trappa leder dig upp till ett rustikt och rymligt etage som inte passar dig med rörelsehinder eller småbarn. Här finns en 180 cm dubbelsäng med 2 st nya 90-sängar som kan delas till två enkelsängar.

Gården har egen brunn och som många på Österlen har vårt vatten en hög kalkhalt och innehåller järn och andra metaller som kan ge doft som kan variera lite efter årstiden Vi kontrollerar kvalitén enligt rekommendationerna. Viktigt att känna till att vi dricker inte vattnet utan köper vårt dricksvatten ungefär som utomlands. Vi ställer alltid in dricksvatten till hyresgäster. Det finns även möjlighet att hämta i Simrishamn. Just nu mycket lågt grundvatten i den här trakten så under sommaren behöver vi hjälpas åt och spara vatten vid dusch mm.

Gården ligger med helt fritt ute på slätten några kilometer in från havet nära de fantastiska badstränderna och pittoreska byar kring vackra Brantevik och Simrishamn med tåg, apotek, systembolag etc. Missa inte restaurang Vyn (två stjärnor) med trevliga Vinbaren. Till Borrby med bra butiker, bistron Köpmangatan 6 och bageri är det ca 10-15 minuter och ca 20-30 minuter till Kivik och Kåseberga Ale stenar mm. Perfekt läge och skön oas att vila i.
Stugknuten
Saisons und Preisspanne

Preis pro Nacht ab 950 SEK

Preis pro Nacht zu 1500 SEK

Preis pro Woche ab 4500 SEK

Preis pro Woche zu 8000 SEK

Preis/Monat 15500 SEK

Stugknuten
Ausstattung
Informationen
  •  Gartenmöbel
  •  Grillmöglichkeiten
  •  Handydeckung
  •  Hunde gestattet
  •  Platz im Freien
  •  Rauchen nicht gestattet
  •  Separate Schlafzimmer
 Küchengeräte
  •  Kochmöglichkeit
  •  Kühlschrank
  •  Mikrowellenherd
 Badezimmer
  •  Dusche
  •  WC
Weitere Informationen

Ein Ratschlag für Mieter beim Buchen

Stugknuten
Stugknuten

Wenn Sie buchen möchten oder Fragen haben

Hütten zur Miete

Hütten gesucht

Über Stugknuten

Weitere Sprachen

Stugknuten in English

Stugknuten på Svenska

Stugknuten auf Deutsch

Stugknuten in het Nederlands

Stugknuten i Norsk

Stugknuten i Dansk

Kontakt

Stugknuten uthyrning AB (556681-5238)
KIVRA: 556681-5238
106 31 Stockholm
Sverige
info@stugknuten.com