Menü
Stugknuten
StartFerienhäuser findenMeine FavoritenMeine NachrichtenMeine BuchungenWerben
#29203 - auf Stugknuten.com seit 2021-03-17
 4 + 1 betten
 60
 7400 - 9800 SEK/Woche
(39)

Nyrenoverad stuga/torp på natursköna Vänersnäs

Diese Unterkunft ist mit dem S-Zeichen von Stugknuten ausgezeichnet

Die S-Kennzeichnung von Stugknuten bedeutet, dass Ihr Vermieter die Wahl getroffen hat, Ihnen ein möglichst sicheres Geschäft anzubieten. Diese Unterkunft wird bei der Buchung bezahlt, die Miete wird jedoch erst nach Ihrem Auschecken an Ihren Vermieter gezahlt. Diese Sicherheit gilt nur, wenn Buchung und Zahlung durch das System von Stugknuten erfolgen.  
Lesen Sie hier mehr dazu

Nyrenoverad och mysig enplans stuga belägen på natursköna Vänersnäs, en halvö som går ut vid Vänerns södra strand. Du har 2 km till Vänern med fina klippbad, 1 km till Dättern och 4 km till en av Vänerns finare och mycket barnvänliga sandstrand, Gaddesanna.

Stugan ligger fint beläget på en stor tomt med skogen lagom nära inpå knutarna och omges av ett rikt djur och fågelliv. Här bor man verkligen med naturen runt hörnet och vaknar till fantastisk fågelsång varje morgon. Det finns många fina promenadstigar strax utanför huset och på tomten rår ni om er själva utan grannar in på knuten. På tomten finns även en vedbod och ett uthus. En egen spa avdelning med en vedeldad bastu, en utedusch med varm- och kallvatten och en nyare vedeldad badtunna av märket "Kirami" (inköpt 2021) med hygienisk innerdel samt effektiv vedkamin (varm på 1-2 tim) inkl. ved finns på tomten och kan bli tillgängliga mot tillägg, kontakta stugägaren.

Huset är ett charmigt och mysigt litet torp på 60kvm med en veranda framtill. Huset består av ett stort vardagsrum som innehåller en 55 tums led tv, hörnsoffa, stort matbord med plats för 6 pers + ett mindre matbord med plats för 2 pers, vitrinskåp och en braskamin. Här kan du njuta av en mysig värmande brasa framför kaminen. Vardagsrummet har en öppen planlösning ihop med köket som är fullutrustat och innehåller allt som du kan tänkas behöva, stort kyl o frys, inbyggnadsugn och micro, spis, diskmaskin, kaffebryggare och allt husgeråd som behövs. I köksskåpen finns Rörstrands trevliga "Mon Amie" servis för lite extra vardagslyx och i vitrinskåpet finns finservisen och finglasen för att sätta lite extra guldkant på semestern. En trevlig gammal järnspis förgyller köket, men denna får dock inte eldas i.

Huset har två separata sovrum. Det ena sovrummet har en bekväm dubbelsäng och det andra sovrummet har en våningssäng där den övre sängen är 80 cm bred och den nedre sängen är 120cm bred. Dessa två sängar har vi kompletterat med en 9 cm tjock bäddmadrass för att göra sängarna bekväma även äldre barn och vuxna att sova i. Täcken och kuddar i bra kvalité ingår och vill man kan man även få låna enhetliga påslakan (se sängbilder ovan) och handdukar i skön kvalite mot ett tillägg, kontakta hyresvärden. Barnsäng dvs resesäng med en tjock madrass inkl. täcke o kudde finns att låna. Det finns även en barnstol, en skötbädd och en barnservis i plast att tillgå.

Badrummet har kaklade väggar och golv med golvvärme och innefattar dusch, toalett och en tvättmaskin med kombinerad torktumlare. Ljus och trevlig hall med ingång från verandan, där man ta kan sitta och dricka sitt morgonkaffe.

I trädgården finns det trädgårdsmöbler, en rejäl weber grill och en stor härlig hängmatta att koppla av i till fåglarnas skönsång. Mobilt bredband och fri Wifi ingår. Här finns även en stor Bluetooth högtalare. Tvättmedel, diskmedel, diskmaskinstabletter, tvål, handsprit, toalett- o hushållspapper, kaffefilter, te, kryddor, värmeljus, diskhanddukar m.m finns i stugan. Stugan värms upp med luftvärmepump och elelement. Stugans vatten kommer från den egna borrade brunnen. Det råder totalt rökförbud i stugan. Kontakta stugägaren om det är aktuellt med husdjur.

På tomten finns ett potatisland, där man kan gräva upp sin egen potatis och koka till middagen, när det är säsong för det! Och vill man köpa dagsfärsk fisk eller nykokta kräftor, kan man göra det av våra yrkesfiskare här ute på Vänersnäs. Goda, färska ägg finns även att köpa i en självbetjäningsbod på promenadavstånd från stugan.

I närområdet, ca 10-15 min promenadväg från stuga, finns kor och kalvar ute på bete stora delar av sommaren. Fin fågelskådningsplats med fågeltorn finns 4 km bort. Kring Vänern finns ett rikt fågelliv, både havsörn och fiskgjuse häckar i närområdet. Hornborgarsjön med trandansen på våren är en stor sevärdhet. Halle och Hunneberg finns i närheten med sina naturreservat och sevärdheter som t ex Älgens berg med Kungajaktsmuseumet, fiskesjöar och fina vandringsleder. I Trollhättan finns slussar och fallen som har vatten påsläpp hela sommaren. Vill man bada i saltvatten kan man ta en dagstur med bilen till Västkusten och vill man besöka ett äventyrsbad inomhus så finns det både i Trollhättan och i Vänersborg, 20 min bilväg.

Varmt välkoma till Vänersnäs och till våran lilla idyll!
Med vänliga hälsningar Albert & Maria
Stugknuten
Saisons und Preisspanne

Preis pro Nacht ab 1400 SEK

Preis pro Nacht zu 1600 SEK

Preis pro Woche ab 7400 SEK

Preis pro Woche zu 9800 SEK

Lågsäsong 1400:-/dygn eller 7400:-/vecka: v 2-24, 35-50
Mellansäsong 1500:-/dygn eller 8500:-/vecka: v 8,16, 25-26, 33-34, 44
Högsäsong 1600:-/dygn eller 9800:-/vecka: v 27-32, 51-1
Uthyres endast veckovis under sommarens mellan- och högsäsong (v 25-34) med bytesdag Lördag.
Bewertungen

Die folgenden Mieter haben eine Bewertung hinterlassen

Camilla Nortoft, gemietet in 2025
Verifierat omdöme
Superfin stuga i avskilt läge. Vi hade väldigt fina dagar där!

Gesamtbewertung

Sauberkeit

Ort

Anzeigengenauigkeit

Per Wilhelmsson, gemietet in 2025
Verifierat omdöme

Gesamtbewertung

Sauberkeit

Ort

Anzeigengenauigkeit

Benny J., gemietet in 2025
Verifierat omdöme
En lantlig idyll så rogivande och fint belägen verkligen "en lisa för själen" och perfekt ställe att ladda sina batterier med ny energi på. Boendet och dess standard, läge och beskrivning stämde perfekt. Smakligt renoverat men den gamla charmen finns ändå kvar. Allt fanns verkligen i huset som man kunde tänka sig och lite till. Sedan vill vi verkligen ge en extra eloge till Maria & Albert som var ett fantastiskt värdpar med stort engagemang, fanns där från dagen då bokningen gjordes hela vägen på ett för oss mycket värdefullt sätt. Oavsett frågor så kom alltid fin och snabb respons och vi fick massa fina tips utifrån våra funderingar. Maxbetyg rakt igenom från vår sida! Mvh Benny&Pernilla

Gesamtbewertung

Sauberkeit

Ort

Anzeigengenauigkeit

Marita B., gemietet in 2025
Verifierat omdöme
Boendet var över förväntan! Den utförliga beskrivningen stämde till punkt och pricka med verkligheten. En guldkant var Marias och Alberts välkomnande och engagemang för vår trivsel. Ett så välutrustat kök har vi aldrig stött på i något boende! Och så generöst att allt förbrukningsmaterial ingår - allt från gladpack till kryddor, hushållspapper, ja allt! Ljust och vackert inrett och bekvämt, vilket vi tre tanter gillar! Cykel till låns också. En bekväm sjuväxlad cykel att bara sätta sig på och trampa iväg till Gaddesanna för ett bad. Läget var perfekt för de flesta utflyktsmål som lockade oss, antingen på cykel eller med bil. Allt inom räckhåll! Lugnt och stilla vid torpet i vacker trädgård, och ändå väldigt nära till aktiviteter och sevärdheter. Vi älskade alla fågeldetaljer i huset, skohornet, den kvittrande fågelklockan, den snidade fågelparaden...och förstås fågelsången utanför! De tre nöjda tanterna Anna-Karin, Elisabet och Marita tackar för en toppenvecka!

Gesamtbewertung

Sauberkeit

Ort

Anzeigengenauigkeit

Jessica Andersson, gemietet in 2025
Verifierat omdöme
Väldigt fint välkomnande när vi anlände till stugan. Värdarna var otroligt trevliga och lättsamma tack till er för en fin helg! Jessica med familj

Gesamtbewertung

Sauberkeit

Ort

Anzeigengenauigkeit

Albert Johansson (Gastgeber)
Tack Jessica och familjen för ert fina omdöme, det glädjer oss att höra att ni trivdes gott och att ni hade en fin helg i stugan! Varmt välkomna åter! Med vänliga hälsningar Maria & Albert
Stugknuten
Ausstattung
Informationen
  •  Breitband – Mobilt bredband med fritt Wifi.
  •  Gartenmöbel – På verandan och i trädgården.
  •  Grillmöglichkeiten – Grill finns på tomten
  •  Handydeckung
  •  Offener Kamin – Öppen spis med insats finns i vardagsrummet och går fint att elda i, ved finns på plats i stugan. Även en järnspis finns i köket, men den får man dock inte elda i
  •  Platz im Freien
  •  Rauchen nicht gestattet
  •  Separate Schlafzimmer – 2 sovrum
  •  Tv – 55 tum led tv
 Küchengeräte
  •  Gefrierschrank – Fullstor frys
  •  Geschirrspülmaschine
  •  Kochmöglichkeit – Fullutrustat modernt kök
  •  Kühlschrank – Fullstort kylskåp
  •  Mikrowellenherd
 Badezimmer
  •  Dusche
  •  Sauna – Vedeldad bastu o vedeldad badtunna inkl. ved, finns tillgängliga mot tillägg.
  •  WC
  •  Waschmaschine – Tvättmaskin med kombinerad torktumlare
 In der Nähe
  •  Angeln – 2 km
  •  Boat (zur Miete) – 2 km
  •  Fahrrad (zur Miete) – Finns att låna, både vuxna och barncyklar.
  •  Freibad – Klippbad 2 km, stor fin sandstrand 4 km, saltvatten bad 50 km
  •  Fußballplatz – 1 km
  •  Golf – 20 km till Grästorp, 20 km till Vänersborg, Onsjö
  •  Hallenbad – 10 km
  •  Kanu (zur Miete) – 2 km
  •  Minigolf – 10 km
  •  Reiten – 10 km
  •  Skilaufen – 0-10 km
  •  Temperierte Badeanlage – 10 km
  •  Wanderwege – Utanför huset och på Halle- och Hunneberg.
Weitere Informationen

Ein Ratschlag für Mieter beim Buchen

Stugknuten
Stugknuten

Wenn Sie buchen möchten oder Fragen haben

Hütten zur Miete

Hütten gesucht

Über Stugknuten

Weitere Sprachen

Stugknuten in English

Stugknuten på Svenska

Stugknuten auf Deutsch

Stugknuten in het Nederlands

Stugknuten i Norsk

Stugknuten i Dansk

Kontakt

Stugknuten uthyrning AB (556681-5238)
KIVRA: 556681-5238
106 31 Stockholm
Sverige
info@stugknuten.com