Boende med 8
+ 2
bäddar i Västkusten, Bohus-Björkö, Göteborg, Hönö, Öckerö, Västra Götalands län uthyres
Vill gärna ha dig som vår skärgårdsgäst. Lediga sommarveckor: Vecka 23, 1-8 juni, 3500 kr. Vecka 24, 8-15 juni, 3500 kr Vecka 25, 15-22 juni, 5000 kr Vecka 34, 17-24 augusti, 3500 kr Vecka 36, 31 aug-7 sep, 3500 kr
Vi har ett fint sekelskifteshus byggt 1918 på Björkö i Göteborgs skärgård. Där finns ett mysigt boende att hyra veckovis på 5 rum och kök i två plan. Villan ligger mitt på ön med 500 meter till hamnen. Det är ett charmigt fritidsboende på en liten ö, nära hav och Bohusläns vackra natur. I huset finns vacker pärlspont, trägolv, spegeldörrar, klassiska trasmattor och ett fantastiskt nytt badrum med gjutjärnsbadkar på lejontassar.
Ni tar med sänglinne, handdukar och städar efter. Det finns espressomaskin och kaffekvarn, diskmaskin, tvättmaskin, fungerande kakelugn och vedeldad bakugn samt TV och DVD/Blu-ray och filmer, spel. Husdjur och rökning accepteras ej. Över vårt boende finns en lägenhet där en familj bor permanent. Vi tar emot gäster veckovis, lördag till lördag under högsäsong. Under lågsässong kan man vara mer flexibel med önskemål om datum. Huset är rymligt och passar en stor familj på 7 personer eller två mindre familjer på 7 st.
I huset finns åtta bäddar i full storlek varav två i bäddsoffa samt två bäddar för barn (en för spädbarn och en för upp till 6 år). Totalt finns alltså plats för 8 st vuxna och 2 st små barn. Antal sovrum är fyra. Övre plan har normal standard och nedre plan har enklare standard som ni ser på bilderna. Hyra gäller för maximalt 7 personer. Vill ni vara fler än sju får ni kolla av det först. Fler än sju personer som sover sker endast på förfrågan i förväg och hyran höjs då med 1000 kr/person och vecka. Notera att 7 st vuxna och barn är max antal som får bo samtidigt för ordinare hyra.
Tillgänglighet uppdateras löpande. Se bokningskalender för lediga veckor. Hyra är 3500 kr/vecka under lågsäsong eller 5000 kr/vecka under försäsong. Samt 6000 kr/vecka under högsäsong.
Vill ni komma en vecka eller två? Sänd ett mail som intresseanmälan eller ring. Vi hör då snabbt av oss med all nödvändig information och mer bilder.
Bohus-Björkö ligger utanför Göteborg där Universeum och Liseberg är självklara utflyktsmål. Björkö ligger tillsammans med Hönö, Öckerö, Grötö, Fotö, Rörö, Hälsö, Knippla och Hyppeln. Mia på Grötö spelades in på ön bredvid Björkö och för att komma till Grötö tar du färja från Björkö. Naturen är uppskattad året runt och det finns promenadstiger över hela ön samt flera badstränder och klippbad.
På ön finns gästhamn och i hamnen finns sjöbodar, fiskaffär, restaurang, pizzeria, café, bageri, skeppshandel, cykeluthyrning och glasskiosk. Till Björkö åker du bilfärja från Lilla Varholmen.
Vägbeskrivning: Bohus-Björkö ligger i Bohusläns södra skärgård, ca 25 km från Göteborg. Med bil tar man sig hit via väg 155 från Göteborg. Eller med buss från Göteborgs Centralstation.
Till ön åker man sedan med avgiftsfria färjor från Lilla Varholmens Färjeläge. Färjan går två gånger i timmen och under rusningstid, morgon och eftermiddag, hela fyra gånger i timmen.
Efter kl 23.00 går färjan en gång i timmen och vill du hit efter klockan 03.00 får du ringa efter färjan.
Matlagningsmöjligheter - Stort kök med plats för 6 personer
Micro
Faciliteter / Sanitärt:
Dusch - Nytt badrum med dusch
Tvättmaskin - Det finns en stor tvättstuga i ett rum på markplan
WC - Vi har ett nytt fantastisk badrum med gjutjärnsbadkar på lejontassar står på ett viktorianskt klinkergolv
Faciliteter / Övrigt:
Separata sovrum - Fyra sovrum finns. Det finns sex bäddar som passar vuxna och två bäddar som passar barn under 10. En av vuxenbäddarna är av enklare form i en bäddsoffa.
TV - Samsung LCD med blu-ray
Utemöbler - Det finns ett stort matbord med plats för 12 personer i trädgården
Uteplats - Gott om platser att koppla av i trädgården
Öppen spis - Det finns en fin kakelugn från 1918. Det finns även en vedeldad bakugn som fungerar fint.
Finns i närheten av bostaden:
Badplats (utomhus) - Fina möjligheter till bad
Båt (att hyra) - Rent a boat har verksamhet i Björkö hamn. Där finns uthyrning av tre segelbåtar och flertalet kajaker. Intresset för kajakpaddling ökar ständigt, såväl erfarna som nybörjare vill ge sig ut på havet med kajak. Med anledning av detta bjuder Rent a boat på en instruktion för nybörjare och de som känner sig osäkra.
Cykel (att hyra) - Cykeluthyrning vid hamnen
Dykning - Möjligt att fridyka
Fiske - Runt hela ön finns mycket fina möjligheter till sportfiske
Fotbollsplan - Stor fotbollsplan tillgänglig
Golf - Torslanda golfklubb ligger nära på fastlandet
Kanot (att hyra) - Kanoter och kajaker finns att hyra i hamnen
Lekplats - Lekplats nära huset
Vandringsleder - Det finns ett flertal slingor eller naturleder på Björkö. Vissa är iordninggjorda med bra underlag för motion, andra är naturliga vägslingor i fin miljö. Det finns mycket att se för den som vill röra på sig.